fniTiM trokken de troepen de stad binnen. AL op 10 oktober was er een grote overwinningsparade op de Meir, Langs het Koninklijk Paleis. De Belgische en Engelse troepen waren op bevel van de legerleiding geconcentreerd achter de rivier de IJzer in het westen van Vlaanderen en daar werd op 18 oktober een grote veldslag geleverd, die geen winnaar opleverde, maar het begin was van wat later 'de loopgravenoorlog' is genoemd: een groot en lang westelijk front, dwars door Europa vanaf de Noordzee tot aan de Zwitserse grens. Deze situatie zou tot in de herfst van 1918 nauwelijks veranderen. Antwerpen en de Duitse bezetting Na de val van de spookstad Antwerpen werd door de Duitsers direct een aantal maatrege len genomen: een avondklok, sluiting van cafés om acht uur en een verbod op de verkoop van alcohol. Patrouilles liepen door de straten en verlaten huizen werden doorzocht op de aanwe zigheid van wapens. Op de kathedraal en op het stadhuis wapperde de Duitse vlag. Het normale leven werd -zo goed als mogelijk was- hersteld met Duitse artsen in de ziekenhuizen. De leve ring van voedsel had voorrang. Het stadsbestuur bleef in functie evenals het bestuur voor de regio (de Intercommunale). De Duitsers vonden een grote hoeveelheid wapens met munitie, kanon nen en voertuigen, achtergelaten door het leger. De kosten voor de bezetting van de stad wer den opgelegd aan het stadsbestuur. Dit bedrag Afb 5.: Propagandafoto (trucage): Duitsers die op 9 oktober over de Grote Markt marcheren. De overgave van de stad door de Belgische luitenant-generaal Victor Deguise op 10 oktober was dus louter een formaliteit. Afb 6.: Door de Duitse propaganda werd een groot aantal gekleurde prentbriefkaarten vervaardigd over de verovering van Antwerpen. Hier met burgers en Engelse matrozen die vluchten over de Scheldekaai. 57 De Waterschans 2 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 9