In het plan was voorzien dat luchtlandingstroepen de brug over de Rijn bij Arnhem zouden veiligstel len en de grondtroepen een corridor in vijande lijk gebied moesten creëren. In de hele operatie draaide het om snelheid en strakke planning. In krap een week tijd werd de hele operatie bedacht en voorbereid. Vooruitlopend op een akkoord van het opperbevel verplaatste Montgomery alvast de troepen uit de Antwerpse sector naar Limburg. Antwerpen kwam onder commando van het 1e Canadese Leger, dat zijn handen nog vol had in West- en Oost-Vlaanderen. En weer kon het Antwerps verzet gedurende een goede week aantreden ter verdediging van stad en haven tegen Duitse acties. Op 12 september gaf Eisenhouwer met tegenzin groen licht aan Montgomery, echter onder voorwaarde dat de Antwerpse haven zo gauw mogelijk in gebruik zou kunnen worden genomen voor de dringend noodzakelijke bevoorrading. Met die opdracht zadelde hij terloops de Canadezen op, die heel gevat en cynisch de hele Slag om de Schelde omdoopten tot Operatie Cinderella (Assepoester). Op 17 september ging Market Garden van start. Deze gewaagde operatie vergde van de geal lieerden een enorme krachtsinspanning en eiste alle beschikbare voorraden op. Daardoor stokten de vorderingen in de rest van de front lijn, dus ook in het zuidwesten van Nederland, waar juist over de Belgische grens de haven van Antwerpen klaar lag voor gebruik. De uit komst van Market Garden is bekend. Deze slag mislukte, wat Montgomery later ook heeft toegegeven. Hij had de slagkracht van het Duitse leger schromelijk onderschat en zich vergist in de snelheid waarmee hij kon opruk ken. Eisenhower, toch al geen voorstander van Market Garden en zich juist zeer bewust van het belang van de haven van Antwerpen was na afloop duidelijk. Montgomery kreeg de opdracht om de haven van Antwerpen in te kunnen zetten voor de geallieerde zaak. Maar zo eenvoudig lag dat inmiddels niet meer. De koppige Engelsman bleef ook na het officieel beëindigen van Market Garden op 28 september zijn troepen aanstu ren richting noordoost in plaats van noordwest. Pas op 16 oktober werd hij daartoe gedwongen onder dreiging van ontslag. De aanloop naar de Slag om de Schelde Dat de Britten na de bevrijding van Antwerpen niet waren doorgestoten naar Zuid-Beveland Afb. 1: Canadese infanterie in Zeeland. (Collectie Bevrijdingsmuseum Zeeland) 97 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 13