was ronduit een blunder. Hierdoor kon het 15e Duitse Leger, onder generaal Gustav-Adolf von Zangen, zich terugtrekken op Zeeland. In enkele dagen tijd werden, zoals eerder vermeld, zes inzetbare divisies de Westerschelde over geva ren. De verschuiving van de operationele inzet had de Duitsers de gelegenheid gegeven een formidabele verdediging in te richten langs de Westerschelde. Vooral het gebied West-Zeeuws- Vlaanderen en de noordwest hoek van België vormden een enorm bolwerk. De Duitsers waren, ogenschijnlijk meer dan Montgomery, maar al te zeer doordrongen van het belang van Antwerpen voor de geallieerden. Ze wisten dat het gebruik van deze haven het verdere verloop van de oorlog zou bepalen. Hitler had in hoogst eigen persoon bevolen dat de toegang tot de haven van Antwerpen ten koste van alles in Duitse handen moest blijven. Al vrij snel na de inname van Antwerpen waren Poolse troepen er in geslaagd Oost-Zeeuws-Vlaanderen te bevrijden. Dezelfde troepen, die onder leiding stonden van generaal-majoor Stanislaw Mazcek, zouden op 29 oktober1944 Breda en omgeving bevrijden. Montgomery had opdracht aan het 1ste Canadese Leger gegeven de Westerschelde te zuiveren van Duitsers. De bevelhebber van dit leger was aanvankelijk generaal Harry Crerar. Wegens ziekte werd hij vervangen door de ambi tieuze en doortastende generaaL-majoor Guy Simonds. Deze ontwikkelde een viertal plan nen om de haven van Antwerpen te openen, waarvan twee uit meerdere ondersteunende acties waren samengesteld. Dit waren de ope raties Ayntree, Switchback, Vitality en Infatuate met als doel respectievelijk zuidwest-Brabant met de Kreekrakdam, de hoek West-Zeeuws- Vlaanderen en noordwest België, Zuid-Beveland en Walcheren. Bovendien voorzag hij een extra flankbeveiliging in West-Brabant, operatie Suitcase met een doorbraak naar Bergen op Zoom. De Slag om de Schelde De Slag om de Schelde bestond dus feitelijk uit vijf operaties. De zware verdediging door de Duitsers dwong de Canadezen behoed zaam maar trefzeker te werk te gaan. Naast de enorme kracht van het Duitse leger in deze sector van de frontlijn, waren vooral ook de ter reinomstandigheden van grote invloed op het verloop van de strijd. Het getijdengebied van de Westerschelde met droogvallende schorren en slikken is onherbergzaam. De dammen tussen de eilanden waren destijds smalle landeng ten waar je niet ongezien over heen kon. De polders boden nauwelijks tot geen dekking en grote gebieden waren onder water gezet. In het oostelijke deel van het strijdtoneel hadden de Duitsers het voordeel dat ze hun verdediging op de hoge zandgronden van de Brabantse Wal hadden ingericht en vanuit die positie de aanval lers gemakkelijk onder vuur konden nemen. Begin oktober 1944 startten de Canadezen twee operaties tegelijk: in het westen van Zeeuws- Vlaanderen ging operatie Switchback van start. Doel was het verdrijven van de Duitsers uit dit gebied, waarmee het gebied ten zuiden van de Westerschelde kon worden veiliggesteld. De 4e Canadese Pantserdivisie en 3e Canadese Infanteriedivisie kregen in deze operatie een belangrijke rol. Ze ontmoetten de nodige uitda gingen. De kanalen in West-Vlaanderen vorm den een groot obstakel. Nadat deze na felle en bittere strijd konden worden overgestoken wachtte een nieuwe uitdaging. Grote delen van West-Zeeuws-Vlaanderen waren onder water gezet. Alleen een smalle strook grond tus sen de toenmalige zeearm De Braakman en de geïnundeerde gebieden juist over de Belgische grens waren de enige toegang tot het gebied. Een gecombineerde actie volgde. Troepen van de 4e Canadese Pantserdivisie vielen aan over deze landengte, terwijl vanaf zee amfibische landingen plaatsvonden door troepen van de 3e Canadese Infanteriedivisie. In het zuidwesteLijk deeL van Noord-Brabant startte tegelijk met Switchback operatie Ayntree. Hier was de 2e Canadese Infanteriedivisie aan zet. Opdracht: het veroveren van de Kreekrakdam om zo toegang tot Zuid-Beveland te krijgen. De Duitsers zagen het gevaar en per autobus werden vanuit de omgeving van Tilburg Duitse elitetroepen aangevoerd, die de verdediging van het gebied ongekend fel ter hand namen. Het gevolg was dat de strijd in Woensdrecht achttien dagen op en neer golfde, waarbij het gebied dan weer in Canadese dan weer in Duitse handen was. De uitputtende strijd leidde tot veel slachtoffers onder burgers en militairen en de materiële schade was enorm. De Waterschans 3 - 2014 98

De Waterschans | 2014 | | pagina 14