Zo kent bijvoorbeeld het dorp Woensdrecht nau welijks nog huizen van voor 1944. Vrijdag 13 oktober 1944 is een zwarte bladzijde in de Canadese militaire geschiedenis. Die dag staat te boek als Black Friday. Op die dag verloor het infanteriebataljon Black Watch of Canada 183 manschappen. Van 15 op 16 oktober, tij dens een nachtelijke aanval op Woensdrecht, leden de Rileys 167 verliezen en op 23 oktober verloren de South Saskatchewans 96 manschap pen. Oorzaak hiervan was dat deze troepen moesten optrekken door de polders ten noor den van Woensdrecht, richting de Kreekrakdam. De Duitsers hadden vrij schootsveld vanaf de Brabantse Wal aan de noordkant van de polders en de spoordijk die in het verlengde ligt van de Brabantse Wal. De slagkracht van de 2e Canadese Infanterie divisie was te beperkt om een doorbraak richting de Kreekrakdam te forceren. Van Huijbergen over Brasschaat tot Turnhout keken de Canade zen tegen een open flank aan, waardoor een van de drie infanteriebrigades moest aantreden ter beveiliging van die flank. De enige manier om de Duitsers aan de noordzijde van het strijdtoneel te verdrijven was een opmars richting Bergen op Zoom. De voorziene operatie Suitcase kwam voorals nog niet van de grond. Pas op 28 oktober startte het 1e Britse Legerkorps een operatie die even eens Suitcase werd genoemd, maar dit was een frontale aanval op de West-Brabantse steden, waarbij Bergen op Zoom het primaire doel was voor de 4e Canadese Pantserdivisie. Nadat de 4e Canadese Pantserdivisie was ingezet in West-Zeeuws-Vlaanderen, gingen de troepen op transport richting Brasschaat. Vanaf hier trok deze divisie op naar het noorden, waarbij Bergen op Zoom en het gebied noordelijk van deze stad werden bevrijd. Door deze actie werd de flank beveiliging van de 2e Canadese Infanteriedivisie overbodig. Door de opmars van andere troe pen (waaronder Engelsen, Amerikanen en Polen) tussen Bergen op Zoom en Tilburg werd West-Brabant, dat nog bezet was door de Duitsers, bevrijd. De actie van de 4e Canadese Pantserdivisie had effect. Bang om te worden afgesneden van de andere Duitse troepen, ver lieten de Duitse verdedigers op de Brabantse Wal geruisloos het strijdtoneel en trokken zich Afb. 2: Amfibische landingen tijdens de Slag om de Schelde (Collectie Bevrijdingsmuseum Zeelandj 99 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 15