terug op Bergen op Zoom. Een paar dagen later trokken ze, vertragend vechtend, verder noord waarts. De opmars van de Canadezen van Brasschaat naar Bergen op Zoom verliep bepaald niet van een leien dakje. Vooral op de route van Huijbergen naar Bergen op Zoom kregen de Canadezen er flink van langs. Maar liefst 28 tanks en andere gepantserde voertuigen werden op de ongeveer acht kilometer lange zandweg naar Bergen op Zoom uitgeschakeld. De bossen in dit gebied boden de Duitsers uit stekend dekking om de voertuigen uit te schake len. In de middag van 27 oktober reden de eer ste tanks de buitenwijken van Bergen op Zoom binnen, om later in de middag, tegen de ver wachting in, zonder slag of stoot door te kunnen rijden naar het centrum van de stad. In de dagen na de bevrijding van de stad werd in de regio fel gevochten tussen terugtrekkende Duitse troepen en oprukkende Canadezen. Vooral bij Welberg vielen onder zowel militairen als burgers nog veel slachtoffers. Eind oktober start operatie Vitality met onder meer een amfibische landing op de kust van Zuid-Beveland. Eenmaal over de Kreekrakdam en dankzij die amfibische landing wisten de Canadezen Zuid- Beveland snel te veroveren. De laatste fase van de strijd was de verovering van Walcheren. De verdediging van dit eiland stak geweldig in elkaar. De Duitse troepen die daar verbleven, waren vastbesloten dit eiland tegen elke prijs te verdedigen. De enige toegang over land was de Sloedam; toen nog een dijklichaam van ongeveer 1 kilometer lang en 50 meter breed met aan beide zijden van de dam uitgestrekte schorren en slikken. Het was niet mogelijk deze dam ongezien over te steken. Vandaar dat werd gekozen voor wederom een amfibische aanpak (operatie Mattard). Schotse troepen staken onder dekking van de duisternis Het Sloe over en wis ten de Duitsers in deze sector van het eiland te verdrijven. Om de verovering van Walcheren te bespoedigen werd besloten het eiland onder water te zetten. Deze beslissing leidde tot het bombarderen van de zeedijk bij West-Kapelle en later nog de zeedijk bij Vlissingen en Veere. Een aantal raids had uiteindelijk tot effect dat de zeewe ring werd vernield, waardoor een groot deel van Walcheren onder water liep. Dit ging ten koste Afb. 3: Opmars Canadese tanks. (Cottectie Bevrijdingsmuseum Zeelandj De Waterschans 3 - 2014 100

De Waterschans | 2014 | | pagina 16