van tientallen slachtoffers onder de burgerbe volking van West-Kapelle terwijl het effect van de inundatie beperkt was. Het zo gevreesde Duitse geschut was namelijk opgesteld in de hoge delen van Walcheren: de duinen. Via lan dingen bij Vlissingen (operatie Infatuate 1) en op het Noordzeestrand (Infatuate 2) moesten onder meer Noorse commando's het Duitse geschut uitschakelen. Begin november 1944 was duidelijk gewor den dat de Duitsers geen rol van beteke nis meer konden spelen in de blokkade van Antwerpen. Ondanks deze omstandigheid moest er nog de nodige overredingskracht aan te pas komen om de Duitse divisiecomman dant tot overgave te bewegen. Op 9 november was de Duitse weerstand definitief gebroken, wat niet automatisch betekende dat per die datum de haven van Antwerpen kon worden gebruikt. De Westerschelde lag vol zeemijnen (de Westerschelde werd in die dagen vijftien maal geveegd) en afgezonken schepen in de vaargeulen. Deze obstakels moesten eerst wor den geruimd voordat het scheepvaartverkeer op gang kon komen. Deze klus nam uiteindelijk nog drie weken in beslag en pas op 26 november 1944 meerden het eerste bevoorradingsschip en twee coasters aan in de haven van Antwerpen. Op 28 november liep een konvooi van maar liefst achttien Libertyschepen binnen. Het voorste schip luisterde naar de naam Fort Cataraqui en voer onder Canadese vlag. Dit had een sterke symbolische waarde, omdat de Slag om de Schelde onder Canadees bevel had plaatsgehad. Zoals eerder aangegeven stond de Slag om de Schelde onder Canadees commando. Onder dit opperbevel opereerden verschillende nati onaliteiten. Naast Canadezen waren dat onder meer Polen, Engelsen, Schotten, Fransen, Belgen, Noren, Australiërs en Nederlanders. De Slag om de Schelde kostte aan geallieerde zijde 12.873 slachtoffers, waarvan 6.367 met de Canadese nationaliteit. Op de Canadese Oorlogsbegraafplaats in Bergen op Zoom lig gen bijna 1.200 soldaten die streden in de Slag om de Schelde. Ruim 900 van hen zijn Canadees. Het aantal slachtoffers aan Duitse kant is niet bekend. Onder de burgerbevolking vielen dui zenden slachtoffers. Alleen in Woensdrecht al ruim 1.400. Afb. 4: Amfibische landing op Zuid- Beveland (Collectie Bevrijdingsmuseum Zeeland 101 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 17