Nabeschouwing Nadat de Slag om de Schelde was gestreden en de WesterscheLde weer bevaarbaar was, waren de logistieke problemen voor de geallieerden voorbij. Daardoor konden de geallieerde voor raden opnieuw worden opgebouwd en op peil worden gehouden, zodat in het voorjaar van 1945 het offensief kon worden hervat. In die zin zou je kunnen stellen dat de uitkomst van de Slag om de Schelde het verdere verloop van de oorlog in Noord-West-Europa heeft bepaald of daarop ten minste van grote invloed is geweest. Hitler beschouwde de inzet van de Antwerpse haven voor en door de geallieerden als een catastrofe. En dat was het ook. Het verlies van de haven was voor hem reden om in december 1944 het Ardennenoffensief te lanceren met als hoofddoel de herovering van Antwerpen. Echter voor de militairen in de BerLijnse staf was dit een stap te ver. Daar zou men al blij zijn met de herovering van alle gebied oostelijk van de Maas.Tot aan het einde van de oorlog werden duizenden V-wapens afgeschoten op Antwerpen om de haven zoveel mogelijk te beschadigen en de bevoorrading te ontwrichten. Enkele van deze V-wapens vielen in februari en maart 1945 nog in het centrum van Bergen op Zoom, met als gevolg 37 slachtoffers onder de bevolking en grote materiële schade. Enkele maanden gele den werd in een polder onder Kruisland nog een V-wapen gevonden en onschadelijk gemaakt. Dit projectiel was destijds beslist bedoeld voor Antwerpen. De Slag om de Schelde is bij het grote publiek onbekend. Als we kijken naar de omvang en impact van deze slag lijkt dat vreemd, maar wel verklaarbaar. Anders dan bijvoorbeeld Market Garden of het Ardennenoffensief spreekt de strijd om de haven van Antwerpen minder tot de ver beelding. De Slag om de Schelde was immers een strijd in de modder, duurde vreselijk lang en strekte zich uit over een enorm gebied. Daarnaast was het opperbevel bij de geallieer den AngLo-Amerikaans. Juist ook vanuit die invalshoek werden na de Tweede Wereldoorlog onder meer speelfilms gemaakt over wapen feiten waarin de Amerikanen en Engelsen een hoofdrol speelden. De Slag om de Schelde hoort daar niet bij. Bij de Canadese overheid is inmiddels ook het besef gegroeid dat de Slag om de Schelde beter onder de aandacht moet worden gebracht bij het grote publiek. Het relaas zoals u dat in dit artikel heeft kunnen lezen toont duidelijk aan dat de Canadese inzet en de offers die door Canada werden gebracht die grotere aandacht ook rechtvaardigen. De Canadese overheid zal de komende jaren proberen de Slag om de Schelde aan de vergetelheid te onttrekken. Ons bewust van onze ereschuld aan Canada, helpen we waar mogelijk om dat doel te bereiken. Een mooi en actueel voorbeeld is het activiteitenpro gramma 70 jaar Bevrijding zoals de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Woensdrecht dat samen met Zeeuwse en Canadese part ners organiseren. Binnen dit programma wordt onder andere geïnvesteerd om kinderen van basisscholen en voortgezet onderwijs bekend te maken met de Slag om de Schelde, een en ander passend binnen de reguliere geschiedenislessen over de Tweede Wereldoorlog. Binnenkort wordt gestart met de Canadese variant van Liberation Route, waarmee de opmars van de Canadezen en troepen onder hun bevel en de verhalen daarachter voor het grote publiek beschikbaar komen. Literauurlijst Anderson, D. .- De Val van het Derde Rijk. Van D-Day tot de Val van Berlijn 1944-1945, Deltas 2003 Copp, T. Cinderella Army. The Canadians in Northwest Europe, 1944 1945, University of Toronto Press 2006 Graves, D.E. South AlbertasA Canadian Regiment at War, Robin Brass Studio Inc 2004. Graves, D.E. Century of Service; The History of the South Alberta Light Horse, Jaguar Book group 2005. HoedeLmans, P, Wagenaar, A. WoLff, I. de: De Bevrijding van West-Brabant. een streek en haar bewoners temidden van verwoes ting en oorlogsgeweld september 1944 - mei 1945, gemeentearchief Roosendaal en Nispen 1994 HoedeLmans, P Jeeps Klaprozen: een relaas van de periode 1944-'45 in Bergen op Zoom en omgeving, Quist 1990 Stacey, CoL. C.P The Victory Campaign. The Operations in North West Europe, 1944-1945, Roger DuhameL FRSC 1966 De Waterschans 3 - 2014 102

De Waterschans | 2014 | | pagina 18