Column Frans de Vos We herdenken onze bevrijding in oktober 1944, 70 jaar geleden. Terwijl ik dit schrijf, liggen twee boeken op mijn bureau die ik wil gaan lezen. Het boek van Paul Moeyes Buiten schot, Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog 1914-1918 gaat in op de achtergronden van onze neutraliteit. Het boek van Anje van Buuren-Meinardi De geschiedenis van Joodse families in Bergen op Zoom beschrijft op indringende wijze de persoonlijke lotgevallen van onze Joodse stadsgenoten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het gaat over gebeurtenissen die zich tussen 100 en 70 jaar geleden afspeelden. Het is wrang te moeten constateren dat ook nu vraag stukken rond vrijheid van godsdienst, vrijheid van meningsuiting en leven in vrijheid, niet zijn opgelost. Rassenhaat is er nog steeds, dichtbij en veraf. En betekent neutraliteit de andere kant uitkijken of biedt het kansen om mee te werken aan het verdrijven van onrecht en kwaad? We herdenken onze bevrijding in oktober 1944, 70 jaar geleden. Dankbaarheid aan onze bevrijders staat daarbij centraal. Meer dan anders staan we stil bij het grote belang van de Slag om de Schelde, de basis voor de bevrijding van Zeeland en de Brabantse Walgemeenten. Onder bevelvoering van Canadese legereenheden kwam onze bevrijding tot stand. De offers die daarvoor zijn gebracht mogen we nooit vergeten. Dankbaarheid daarvoor willen we uiten door te herdenken op de begraafplaatsen van de gesneuvelde Canadese militairen en de gesneu velde militairen van het Gemenebest. We willen daar tonen dat die dankbaarheid niet aLLeen Leeft bij degenen die de oorLog zeLf hebben meegemaakt, maar ook bij latere generaties. Het verhaaL van onze bevrijding moet steeds weer worden doorgegeven. Naast herdenken willen we onze vrijheid uiteraard ook vieren. We hebben daartoe een uitvoerig programma opgesteld, waarbij onze eigen veteranen nadruk kelijk ook in onze dank worden betrokken. We herdenken onze bevrijding in oktober 1944, 70 jaar geleden. Het vieren daarvan geeft ons een blij gevoel. Het herdenken daarvan gaat gepaard met een beklemd gevoel; het roept ons op om niet aLLeen terug te kijken maar ook vragen naar de toekomst te steLLen en die zijn niet zo eenvoudig. Het Burgercomité 70 jaar bevrijding Bergen op Zoom e.o. probeert deze twee invalshoeken op een goede wijze aan elkaar te verbinden. Naast vieren wordt op de schoLen een inhou delijk programma aangeboden en dienen zich tot 5 mei 1945 thematische bijeenkomsten aan, gericht op vraagstukken rond vrijheid en onvrijheid. De opdracht van ons comité is gericht op de uitvoering van het programma in de komende maanden, maar het comité verplicht zich tevens tot het toekomstbestendig maken van het bewustzijn dat leven in vrede en vrijheid een groot goed is dat niet als vanzelfsprekend mag worden ervaren. De Commissaris van de Koning in Noord-Brabant heeft uitgesproken dat 'vrede een werkwoord is'. Deze uitspraak is voor ons een belangrijke leidraad. Het is geweldig om te ervaren dat velen in onze gemeenschap bereid zijn mee te werken aan het herdenken van onze bevrijding in oktober 1944, 70 jaar geleden. Grote dankbaarheid is daarvoor op zijn plaats. Frans de Vos Voorzitter Burgercomité 70 jaar bevrijding Bergen op Zoom e.o. 103 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 19