Drie Brabantse Engelandvaarders Wim Adriaansen Het moet een verrassing voor Herman Leus en Jac van Loon zijn geweest als zij op 24 oktober van het oorlogsjaar 1942 in Madrid Sjef Adriaansen ontmoeten. Drie jonge Engelandvaarders, vanuit Nederland op weg naar Engeland. Ze hebben die dag het Nederlandse consulaat in de Spaanse hoofd stad bezocht, daar zakgeld gekregen en, zoals Leus in zijn verslag noteert, "aten en dronken er eens goed van". Een week later scheiden hun wegen weer. Drie gewone jongens uit de Brabantse zuidwesthoek, onderweg, met als ideaal daadwerkelijk mee te werken aan de bevrijding van ons land. Englandvaarders De term Engelandvaarder is na de bezetting de naam voor een aantal avontuurlijke jongelui die het gelukt vanuit ons land met een bootje over zee naar Engeland te ontkomen. Die benaming wordt al snel uitgebreid tot alle Nederlanders, meest mannen, die ook via een andere route het vrije Engeland weten te bereiken. Hun ge schiedenis is te boek gesteld door Agnes Des- sing, die inventariseert dat in totaal zo'n 1700 Engelandvaarders de tocht hebben volbracht1. Later onderzoek brengt het aantal op ruim 1 9002. Een kleine duizend van hen, net als Herman, Jac en Sjef, via de zuidelijke route langs België, Frankrijk, Spanje en dan verder. Herman Leus Herman Leus is op 18 december 1917 geboren in Hengelo (Overijssel). Zijn familie verhuist eerst naar Tiel en later naar Bergen op Zoom, waar zijn vader werk vindt in de ijzergieterij van de N.V. Holland. De jonge Herman gaat in beide plaatsen naar de lagere school en volgt daarna in Bergen op Zoom de driejarige avondschool, terwijl hij als mecanicien werkt bij de N.V. Holland. Hij is de jongste in een gezin van zes jongens en hij hoeft daarom wegens broederdienst niet in militaire dienst. In juni 1940 is hij, 22 jaar oud, via de Arbeidsbeurs als metaalarbeider tewerkgesteld in Duitsland. In augustus 1942 vlucht hij, samen met twee Franse krijgsgevangenen, naar Bergen op Zoom, waar ze onderduiken bij de ouders van Herman3. Daar ontmoet hij Jac van Loon, met wie hij plannen maakt om naar Engeland te vertrekken. Een reis "met als doel eens meer van de aarde te zien", zo vertrouwt hij later zijn zakboekje toe. Jac van Loon Jac van Loon is geboren in Bergen op Zoom op 8 april 1919 als zoon van een graan-commissio- nair. In zijn geboorteplaats volgt hij de lagere school. Hij werkt korte tijd bij zijn vader, daarna in een ijzergieterij en later in de betonbouw. In 1939 wordt hij opgeroepen voor militaire dienst bij het 7e Regiment Veldartillerie. De oorlogsda gen van mei 1940 maakt hij als korporaal mee op het vliegveld Valkenburg bij Katwijk. Net als Herman Leus wordt hij na de bezetting via de Arbeidsbeurs tewerkgesteld, eerst in Nederland, later in Duitsland. Na verlof keert hij niet terug. Hij wordt korte tijd later door de bezetter opge pikt en, met nog een tiental Bergenaren, tewerk gesteld in Brest (Frankrijk), waar een haven voor onderzeeboten (U-boten) wordt aangelegd. Ook ditmaal keert hij niet terug van verlof. De Arbeids beurs stuurt hem nu naar Linz (Oostenrijk), waar hij huizen moet gaan bouwen, maar in werkelijk heid blijkt het werk te zijn in de Hermann Goering Werke, in de oorlogsindustrie dus. Zijn eerste vluchtpoging mislukt. De tweede keer lukt het wel en komt hij, ondanks bombardementen on derweg, veilig terug in zijn geboortestad. "Ik leidde daarna een zwervend bestaan, want vanwege mijn vlucht uit Duitsland was de Sicher- heitspolizei toch weer naar me op zoek. Niettemin probeerde ik intussen wat te werken, want ik had natuurlijk kosten. Ik sliep her en der". Dan is het genoeg. Met Herman Leus, een vriend van hem, en de twee Fransen vertrekt hij. Het gezelschap passeert in de nacht van 8 augustus 1942 bij Huijbergen de Belgische grens. Hun reis naar Engeland is begonnen4. Sjef Adriaansen Sjef Adriaansen is geboren in Hoogerheide op 9 juni 1919 als jongste zoon van een tuinder. Hij De Waterschans 3 - 2014 104

De Waterschans | 2014 | | pagina 20