voor het doen van betalingen aan het verzet af te leveren. Sjef keert terug naar West-Brabant, waar hij, via De Spartanen, snel contact vindt met het georganiseerde verzet. Hij wordt hun verbin dingsman met Londen. Op 1 maart landen Jac van Loon en zijn organizer Andries Ausems ook bij Princenhage. Van Loon blijft bij Sjef en assisteert hem in zijn werk. Au sems reist door naar Zaandam. Door een absurd toeval is hij daar getuige van de arrestatie door de Sicherheitsdienst van Harm Steen. Ausems duikt onder, maar neemt als officier, op eigen initiatief al snel de leiding op zich van de kleine verzetsgroep, die in de nacht van 10 op 11 april wordt versterkt door de komst van Herman Leus. Andries Ausems Andries Ausems, een veertiger, is in het begin van de oorlog medewerker en vertrouwensper soon van Jan Thijssen, die een zendorganisatie op poten heeft gezet en vervolgens het initiatief heeft genomen tot bundeling van het verzet in Nederland. Thijssen wordt de spil in deze lande lijke Raad van Verzet (RVV). Omdat het contact met de regering in Londen moeizaam tot stand komt, besluit Ausems als Engelandvaarder naar Londen te vertrekken. Hij slaagt in zijn mis sie, overlegt met de regering en wordt met een opdracht van minister-president Gerbrandy voor het Nederlandse verzet, samen met Jac van Loon naar Nederland teruggezonden. Conflicten Tussen Ausems enerzijds en Adriaansen en Van Loon anderzijds is er van meet af aan een con flictsituatie. Bij aankomst in Nederland blijkt Ausems in de koffers met zendapparatuur en an der toebehoren in plaats van de spullen van Van Loon kleding te hebben meegenomen voor zijn vrouw. Hij is een dag later aanwezig bij de arres tatie in Zaandam van Steen en de verzetsmen sen die bij hem waren. Hij is daarbij in contact geweest met de Duitse bezetter en om die reden verdacht. Ausems besteedt in Zaandam een groot deel van zijn tijd aan de organisatie van de Radiodienst van de RVV, waarbij zijn mening en die van Thijssen uiteen lopen. Hij heeft slechts sporadisch aan dacht voor zijn agenten in het Brabantse. Als hij in Brabant is probeert hij brandjes te blussen tus sen de agenten Van Loon en Adriaansen die hun eigen gang zijn gegaan en hun gastfamilie, de Van Nunens in Princenhage. Herman Leus heeft inmiddels een werkplek toegewezen gekregen bij een zendgroep boven de rivieren. Sjef vindt al snel een nieuw onderduikadres in de molen van Van de Reijt in Princenhage en Van Loon komt in de kost bij Sjef en Netje Saenen, die een kruide- Afb. 4: Nieuwjaardag 1944 bij gelegenheid van het huwetijk van Harm Steen en Marion Macautey. Links naast de bruid majoor Jan Somer, tinks staande Jac van Loon en zittend in het midden Herman Leus (Collectie Wim Adriaansen De Waterschans 3 - 2014 108

De Waterschans | 2014 | | pagina 24