SJEF ADRIAANSEN nierswinkel drijven in Breda. Sjef en Jac werken soms samen, maar meestal gaan zij hun eigen weg (per fiets) en verzorgt ieder voor zich, de be richtgeving met Bureau Inlichtingen in Londen. Zendplaatsen Sjef komt in zijn werk in aanraking met een groot aantal verzetsmensen in westelijk Brabant, die hem van informatie kunnen voorzien. Bij een aantal leden van die organisatie kan hij uitzen dingen verzorgen, want het is zaak om vaak van zendplaats te wisselen om uitpeilen door de Duitse bezetter te voorkomen. Hij slaagt daarin zeker, hoewel enkele keren duidelijk is dat de Sicherheitsdienst gericht zoekt naar de zender. De interesse van Londen gaat voornamelijk uit naar de activiteiten van de Duitse Luftwaffe op Gilze-Rijen, De nachtjagers op dit vliegveld zijn een grote bron van gevaar voor de Britse bom menwerpers die in de nacht hun raids uitvoeren op Duitsland. Daarnaast gaat de belangstelling van Londen uit naar de spoorwegverbindingen met Frankrijk. De voorbereidingen van de invasie zijn in volle gang en de geallieerden willen voor komen dat als D-Day er eenmaal is de Duitse Wehrmacht via het spoor militairen en materiaal naar Frankrijk kan vervoeren. In dat kader moet ook het bombardement op Roosendaal op 31 mei 1944, een week voor de invasie, worden gezien. Arrestatie in Hoeven Sjef is in contact gekomen met pater Averdieck, een cisterciënzer monnik, die in Roosendaal is betrokken bij wat heet het Grote Gebod, een informele landelijke organisatie die hulp organi seert voor onderduikers en voor mensen die van uit bezet Nederland weg willen komen. Een van de medewerkers is kapelaan Alfred Verhaegen van de parochie in Hoeven. Op 14 juli is afgespro ken dat Sjef daar vanuit de pastorie zal zenden. De Duitsers zijn getipt door een infiltrant in de organisatie en bij aanvang van de uitzending doet de Wehrmacht een inval. Sjef en de kapelaan worden gearresteerd. Sjef verweert zich daarbij en wordt gewond aan zijn kaak afgevoerd. Ook de pastoor en een andere kapelaan worden gearresteerd. Kort daarop doet de Wehrmacht ook invallen op andere adressen waar Sjef is geweest. Enkelen weten zich tijdig in veiligheid te stellen of worden al spoedig weer vrij gela ten. Anderen, onder hen pater Averdieck, Theo Daniëls, een onderwijzer uit Oudenbosch, en Frans van de Reijt, de molenaar uit Princenhage, blijven in gevangenschap. Als Jac van Loon na enkele dagen bericht krijgt van de arrestatie van Sjef Adriaansen besluit hij in Bergen op Zoom onder te duiken, maar na korte tijd hervat hij zijn gevaarlijke werkzaamheden. Vught Sjef Adriaansen wordt gevangen gezet in Kamp Haaren, het vroegere grootseminarie, dat nu een Duitse gevangenis is. Daar wordt hij langdurig ver hoord. Theo Daniëls, die de oorlog in een Duits concentratiekamp overleeft, heeft later verhaald over die verhoormethoden waarbij de Duitsers fors fysiek geweld niet schuwen. Hij meldt dat hem is gebleken dat zijn ondervragers goed geïnfor meerd zijn over het doen en laten van de ver zetsorganisatie. Zo moet ook Sjef het hebben ervaren. Bij zijn arrestatie heeft de Wehrmacht verslagen gevonden van vorige uitzendingen van Sjef, waarvan hij in een volgende uitzending gebruik wil maken. Die leveren informatie over vorige zendadressen. Aanvullende informatie NAAfc INtll.AN» WIU ft I A i ri I fc4 Afb. 5: Onlangs verscheen van de hand van de auteur het boek Sjef Adriaansen. Pelgrim naar Engeland 109 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 25