Oorlogservaringen Jaarboek 2004 Eerder verschenen in het J.A.A. Nuijten-Roosenboom van Heemkundekring 'Halchterth' Het waren de eerste weken van oktober 1944. We zaten met vier tuindersgezinnen bij elkaar in de Rozenstraat op de grens tussen Bergen op Zoom en Halsteren. Er werd niet veel meer gewerkt. De geruchten dat de bevrijders Antwerpen al hadden ingenomen, kregen de overhand. Als we stil waren hoorden we de kanonnen en het schieten in de verte. Het was een prachtige warme nazomer. We zochten steun bij elkaar. De meeste mensen aan de Noordzijde Zoom en de Zuidzijde Zoom waren al naar elders vertrokken, want we hadden al wel begrepen dat de strijd zwaar zou worden. Alle verbindingen over de Zoom waren opge blazen en die van Bergen op Zoom naar de Halsterseweg was geblokkeerd met twee dikke betonnen wallen en een grote betonnen rol, die op een klein talud lag. Wij, mijn vader, broers en ik, hadden in de hof een schuilkelder gegraven, de fruitbomen ge rooid en de stammen gebruikt als dak en daar zakken met zand opgelegd. De familie Withagen besloot uit te wijken naar familie in Bergen op Zoom. Zodoende bleven we nog met drie gezin nen over. Eén nacht hebben we doorgebracht in de schuilkelder, maar we voelden ons niet op ons gemak met dat schieten in de verte, dus de nacht daarop sliepen we maar in het huis en juist die nacht sloegen de eerste granaten in. Ons mooie huis was lelijk getroffen. Die dag zoch ten we nog meer steun bij elkaar met de vraag: "Wat zullen we doen?"Ineens zagen we twee nog jonge Duitsers op ons af komen. Ze maakten ons duidelijk dat we weg moesten gaan naar het marinelazaret, want dat alles 'ganz kaputt' zou gaan. Maar er waren paarden in de stallen en nog allerhande ander klein vee, dus besloten we te blijven. Plots een enorme klap, een grote stofwolk en toen die weggetrokken was zagen we dat de toren van de kerk, waar we altijd op uit keken, verdwenen was. Weer kwamen die twee Duitse jongemannen terug. "Vlug, vlug, het veld in, weg van de huizen. "Ze droegen nog een paar Afb. 1: Aan de Noordzijde Zoom waren maar weinig huizen ongeschonden. [collectie Mevr. J.A.A. Nuijten-Roosenboomj 111 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 27