kinderen en toen ze ons ongeveer bij de familie Musters gebracht hadden, gebaarden ze ons om plat op de grond te gaan liggen. We lagen er ongeveer tien minuten en toen, ineens zo'n afschuwelijke dreun, die je bijna de adem benam en het leek wel of de grond waarop we lagen schudde. Toen de herrie voorbij was en nadat grote zogenaamde kinderkopjes uit de lucht naast ons en rond ons in de grond sloegen, gingen we snel door de tuinen naar onze huizen om te kijken hoe ze er bij stonden. Terwijl we daar zo stonden, kwam er een geïm proviseerde brancard voorbij, met daarop Corrie Musters. Zij was getroffen door zo'n grote kei en die was dwars door haar heup gegaan. Ze lag met vastgebonden handen boven haar hoofd en probeerde daarmee ons vaarwel te wuiven. Haar vader en Harry van de Beemd probeerden haar, door het geweld en schieten heen, naar het ma rinelazaret op Vrederust te brengen. Die enorme dreun was veroorzaakt doordat ze met dynamiet die zware betonrol op de Zoombrug voor het gat tussen die twee wallen hadden gerold en voor die rol aan de kant van de Halsterseweg was een enorm gat. Wij zijn daarna met drie gezinnen, 25 personen, in een kelder van 4 x 4 meter onder de woonkamer van een oom naast ons gegaan. Het huis kreeg zeventien granaten op z'n dak en we hoorden boven ons de man-tegen-man ge vechten van de militairen. Afschuwelijk was het. Na drie dagen hoorden we 's avonds ineens dat er buiten op het kelderluik iemand het puin weg haalde. We konden er zelf niet meer uit. Ineens ging het luik open en viel er daglicht naar binnen en iemand kwam de trap af. We keken allemaal met grote angstogen, maar tot onze opluchting zagen we geen zwarte laarzen van een Duitser, die de trap afkwam, maar bruine hoge schoe nen. Een Canadees! Hij maande ons heel stil te zijn, want er werd nog hard gevochten. En hij zou ons 's morgens komen halen, wat hij ook deed. Wat we toen zagen was afschuwelijk. Ons mooie huis was er niet meer, helemaal weggebrand, de andere huizen in puin. We zagen ook twee uit gebrande tanks waar de verbrande mannen nog inhingen. Overal verwoesting en dood in zoge naamde schuttersputjes. Corrie Musters, die ze achter hadden gelaten omdat het oorlogsgeweld zo hevig werd, was inmiddels overleden. Ze werd begraven bij de 'bruine nonnen'(Carmelitessen) aan de Halsterseweg. Ons gezin werd door de Canadezen meegenomen via de Zoom waar later nog heel veel mijnen onschadelijk gemaakt werden. Het mag een wonder heten dat we daar heelhuids doorheen zijn gegaan. Zo zijn we in Bergen op Zoom be land, met niets meer dan onze oude kleren als enig bezit. Er braken toen voor ons zeer zware weken aan, totdat we onze intrek namen in een kapotgeschoten huis aan de Zoom. Wij hebben, en velen met ons, een zware prijs betaald voor de bevrijding. Het blijft in je geheugen gegrift en gaat er nooit meer uit. Afb. 2: De kerk van de H.H. Martelaren van Gorkum na het werk van het 'Sprengkommando'. (collectie Mevr. J.A.A. Nuijten- Roosenboom) De Waterschans 3 - 2014 112

De Waterschans | 2014 | | pagina 28