Beste lezers, Colofon 2014 is voor Bergen op Zoom een bijzonder jaar van gedenken en vieren. Wij gedenken dat na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, in oktober 1914, tienduizenden vluchtelingen uit België, uit Antwerpen in het bijzonder, onze stad overspoelden. De Geschiedkundige Kring blikt op die tijd terug met de uitgave van een bijzonder boek over die periode. Dit boek verhaalt niet alleen over de tijd gedurende welke die vluchte lingen in onze stad verbleven, maar ook over geschiedenissen die in die tijd hun begin vonden. Wij vieren dat in oktober 1944 Bergen op Zoom verlost werd van het nazi-juk. Daaraan wordt ruim aandacht geschonken in de voor u liggende Waterschans. De redactie heeft die aandacht bewust ook over de gemeentegrenzen heen gericht. Er gebeurde immers in de nabije omgeving veel dat invloed had op onze bevrijding. Uiteraard is er ook passende aandacht voor onze bevrijders. Bergen op Zoom werd bij de Eerste Wereldoorlog betrokken - voor korte tijd; daarentegen werd Bergen op Zoom in de Tweede Wereldoorlog betrokken - voor ruim vier jaar. Velen is in die jaren veel narigheid overkomen. Daarom vieren we niet alleen de bevrijding jaarlijks, maar eren wij ook de buitenlandse en Nederlandse slachtoffers, waar ook ter wereld. De nazi-ideologie van de bezetter richtte zich ook in onze stad op abjecte wijze op groepen mensen van niet in die ideologie passend ras, geloof, geaardheid, afkomst. Onze bevrijders hebben ons hiervan verlost en brachten vrijheid. Dat ieders vanzelfsprekend geachte vrijheid gebonden is aan - beperkt wordt door - de vrijheid van anderen, wordt helaas vaak vergeten, dan worden in woord - soms ook in daad - de normatieve grenzen overschreden. Laten we niet vergeten dat met het overschrijden Inleveren kopij voor Waterschans 4, 2014 vóór 1 november 2014 De Waterschans 44ste jaargang nr. 3, oktober 2014 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Joost de Graauw Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Jos van Rijn Het Gilde 7 4661 MB Halsteren Tel.: 0164-683418 e-mail: penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Ria Huisman Marc van der Steen Jan van Tienen Laurijs Weyts Sjef de Wit Hilde van den IJssel Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker@home.nl Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Jac Backx Tineke van Dam Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Joost de Graauw Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Marieke Liefting Jan Peeters Daphne Valentijn Toezicht distributie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Omslag: Amerikaanse Sherman tank die in oktober 1944 was uitgevallen tijdens de strijd op de Woensdrechtse heide (vliegbasis). Hij behoorde toe aan het 4e Canadese divisie "Fort Garry Horse". Foto: Rob Sweebe. Layout-vormgeving/druk I Drukkerij NKB - Waddinxveen

De Waterschans | 2014 | | pagina 2