Pantserregiment (The Governor General's Foot GuardsIn deze boeken bevonden zich enkele fragmenten met informatie, die door de message log konden worden gedateerd en van een locatie voorzien. 4,5 Op basis van vele honderden pagina's kon zo doende een kort artikel worden samengesteld/ geschreven over de militaire gebeurtenissen in Lepelstraat en bij Kladde in de frontlinie aan het eind van oktober 1944. Zo is een belangrijk ver haal toegevoegd aan de bevrijdingsgeschiedenis van Bergen op Zoom. De Duitse verdedigingslinie ten zuiden van de Steenbergse Vliet Nadat de Duitsers op 29 oktober 1944 hun ge- improviseerde stelling aan de Noordzijde Zoom hadden verlaten, trokken ze zich terug op de volgende verdedigingslinie. De linie was een cir kelvormige opstelling ten zuiden van de Steen bergse Vliet, die in het westen uitliep door geïn undeerd gebied tot de Eendracht. In het oosten fungeerde Stampersgat als versterkte positie. Deze linie was al maanden eerder geprepareerd en bestond uit ononderbroken prikkeldraadver sperringen en mijnenvelden die een aanvals- route door het bouwland uitsloot. Alle invalswe gen naar Steenbergen waren afgesloten door hoge betonnen muren, die elk type tank van de geallieerden konden tegenhouden. De Duitse primaire defensielijn liep vanaf de Eendracht bij de Glymesweg, via het geïnundeerde Westland, de Linie, het Waterhoefke, de Hoogstraat, Wel- bergsedijk en via de Afgeslechtedijk, dwars door de polder naar de Vliet.2 Op de westelijke flank bestond de verdediging uit twee steunpunten; de boerderij van de fami lie Vriens aan Het Glymes en de eerste huizen bij het inrijden van Kladde vanaf Lepelstraat. De heden ten dage verdwenen Scherminkelwa- tergang vormde ruwweg het verdedigingsfront Afb. 2. Tuniek van sergeant John Galipeau, South Alberta Regiment. John Galipeau publiceerde zijn memoires in boekvorm met de titel Peewees on parade. (Foto R. Catsburg). Afb. 3. Tuniek van een sergeant van de Canadian Grenadier Guards (Foto R. Catsburg). Afb.4. Tuniek van een artillerist van het 8e luchtafweerregiment (8th Light Anti-Aircraft Regiment Royal Canadian Artillery) (Foto R. Catsburg). Afb. 5 Tuniek van Company Sergeant Major Morisson van het Lake Superior Regiment. Ken Morisson werd verwond in Wouwse Plantage (Foto R. Catsburg). Afb. 6. Tuniek van een sergeant van het British Columbia Regiment. (Foto R. Catsburg). Afb. 7. Tuniek van Trooper Dyer, 12th Manitoba Dragoons (Foto R. Catsburg). De Waterschans 3 - 2014 114

De Waterschans | 2014 | | pagina 30