de soldaten van het 3e bataljon van het 6e Fall- schirmjager Regiment gepositioneerd. Op het Waterhoefke zaten mannen van de 10e compag nie van deze parachutisteneenheid. De troepen van het 6e Fallschirmjager Regiment stonden sinds 27 oktober onder commando van luite nant-kolonel Dreyer. Waarschijnlijk had Dreyer zijn commandocentrum vlakbij of in Dinteloord. De exacte locatie is niet bekend. Op Welberg en in het bos zaten de manschap pen van het Hermann Göring Ausbildungs und Ersatz Regiment (trainings- en reserve regiment). Tenslotte waren er troepen aanwezig van het 1e bataljon van het 937e regiment van de 245e In fanteriedivisie. Het is niet bekend welke eenheid de westelijke flank van de Duitse verdediging beheerde.2 De Canadese opmars naar Moerstraten op 29 oktober 1944 Terwijl de infanterie van de 10e Canadese Infan teriebrigade de linkerflank van de opmars van de 4e Canadese Infanterie Divisie beheerde, rukten de tanks van de 4e Canadese Pantserbrigade vanaf 27 oktober verder oostelijk via Heerle rich ting Moerstraten op. Op 29 oktober werd Moerstraten door het 21e Canadese Pantserregiment (Governor General's Foot Guards) bevrijd. De strijd was kort maar heftig. De eerste tanks rommelden op de Moer- straatseweg zonder tegenstand tot de dorps- rand. Alleen bij de Hazelaar werd na een korte schermutseling een Duits antitankgeschut uit geschakeld. Na kort overleg werd de aanval op Moerstraten ingezet. De Shermantanks gaven vol gas en denderden door de Moerstraatseweg richting de kerk en vervolgens het einde van het dorp. De machinegeweren ratelden hun lading door de straat, terwijl een enkele angstige Duitse militair zich zonder tegenstand overgaf. Aan het einde van het dorp kwam de stormloop tot een onverwachts einde toen de voorste tank werd geraakt door een Duitse antitankgranaat. De treffer veroorzaakte een enorme witte rookpluim, omdat op de tank enkele zakken meel zaten gebonden. Het meel was tijdens de opmars er gens 'bevrijd' en diende als welkome aanvulling op de rantsoenen van de tanksoldaten. Hoogst waarschijnlijk was de granaat afkomstig van een antitankgeschut van 667. Panzerjagdabteilung die onzichtbaar vanuit een boerenschuur aan de Moerstraatseweg de Canadezen onder vuur nam.5 Samenstelling 4th Canadian Armoured Division2 Hoofdkwartier 4th Armoured Division - 19th, 15th, 23rd (SP) Field Regiment Royal Canadian Artillery - 5th Anti-Tank Regiment, 8th Light Anti-Aircraft Regiment Royal Canadian Artillery - 6th Field Park, 8th en 9th Field Squadron Royal Canadian Engineers - Andere ondersteunende troepen (medische dienst, aan- en afvoertroepen, etc Hoofdkwartier 4th Armoured Brigade - 21st Canadian Armoured Regiment (Governor General's Foot Guards) - 22nd Canadian Armoured Regiment (Canadian Grenadier Guards) - 28th Canadian Armoured Regiment (British Columbia Regiment) - Lake Superior Regiment (Motor) Hoofdkwartier 10th Infantry Brigade - 29th Canadian Armoured Reconnaissance Regiment (South Alberta Regt.) - Lincoln and Welland Regiment - Algonquin Regiment - Argyll and Sutherland Highlanders of Canada - 10th Independent Machinegun Company (New Brunswick Rangers) Teneinde de vanaf de Zoom terugtrekkende Duit sers de pas af te snijden kregen de Foot Guards de opdracht om de hoofdweg tussen Halsteren en Steenbergen te bereiken. Vanuit Moerstraten was alleen indirect vuur op de weg mogelijk. De effectiviteit hiervan was niet te bepalen en het was van belang om fysiek de hoofdweg af te sluiten voor alle Duitse troepenbewegingen of, in het positieve scenario, een fiks aantal vijanden te omsingelen in de omgeving van Halsteren.3 De commandant van de Foot Guards, luitenant kolonel Smith, gaf de order om vanuit Moer straten westelijk op te trekken richting de door gaande weg van Halsteren naar Steenbergen (Halsterseweg). Wetende dat het terrein tussen Moerstraten en Halsteren niet bepaald geschikt was voor tanks, was dit een erg risicovolle actie. Het is van belang te weten, dat een tankbeman ning in het donker vrijwel blind is. Een tank chauffeur heeft weinig zicht door een periscoop van 15 bij 3 cm, die door de opgeworpen mod- De Waterschans 3 - 2014 116

De Waterschans | 2014 | | pagina 32