der snel onbruikbaar is. De commandant in de koepel moet in zo'n geval zijn hoofd en bovenli chaam naar buiten steken en middels de inter com de chauffeur instructies geven. No. 3 Squadron onder leiding van majoor Le wis trok vanuit Moerstraten met acht tanks het Halsters Laag in. Men verdeelde zich in twee groepen (drie tanks onder bevel van luitenant Finlayson en vier tanks onder bevel van luitenant McKergon). De majoor volgde in zijn eigen tank. De gemotoriseerde infanterie van B-compagnie Lake Superior Regiment vergezelde de tanks. Bij elke afzonderlijke groep raakte zoals verwacht een tank vast in de dikke blubber. Met vereende krachten wist men de voertuigen uit de modder los te trekken, waarna de tocht werd vervolgd. Onderweg schoten de tanks vele boerderijen langs de route in brand. Er waren geen Duitsers te bekennen en het vermoeden bestaat dat de vrijwel blinde tankbemanningen uit voorzorg elk gebouw onder vuur namen. De modder maakte het onmogelijk door het land te rijden en de zware tanks konden alleen de verharde wegen volgen. Hierdoor werden de aanvallers gedwongen een meer zuidelijke route te volgen dan beoogd. De eerste tanks kwamen uit aan het Bergsewater waar heden ten dage de Dassenplas ligt. De infanteristen van het Lake Superior Regiment hadden problemen bij het in graven. Het grondwater zat een paar centimeter onder het maaiveld. Een oncomfortabele koude en natte nacht was het gevolg. Terwijl No. 3 Squadron het vuur opende in de richting van Oudemolen en de Handwijzer (het kruispunt van de weg naar Lepelstraat en de doorgaande weg van Steenbergen naar Bergen op Zoom), kon de rest van het regiment de voor uit gereden tanks achterop komen. De route werd gemarkeerd door de brandende boerde rijen. Tijdens deze tocht raakte de voorste tank van No. 2 Squadron muurvast in een bocht in de weg. De commandant van No. 2 Squadron, majoor Baylay, maakte een verkenning te voet, maar vond geen redelijke manier om uit het slijk weg te komen. De regimentscommandant kolonel Smith be moeide zich ermee en beval het complete re giment (behalve No. 3 Squadron die al aan het Bergsewater stond) dan maar dwars door de velden richting het Bergsewater te trekken. Zo als verwacht raakten meerdere tanks vast in de modder. De mannen van de pantserbergingstank hadden het druk die nacht om de vastgelopen tanks los te trekken. In ieder geval lukte het vroeg in de ochtend om te hergroeperen met No. 3 Afb. 8. Soldaten van No. 1 Squadron Governor General's Foot Guards ergens bij Steenbergen op 6 november 1944 (Foto: CAL MIKAN 3405744). Afb. 9. Stafvergadering van de Governor General's Foot Guards onder leiding van luitenant-kolonel Smith op 6 november 1944. Van links naar rechts; majoor G.T. Baylay, luitenant-kolonel E.M. Smith, majoors M.M. Morell, J.K. Hjalmarson, kapitein G.M. Alexander en majoor G.C. Lewis (Foto: CAL MIKAN 3199723). 117 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 33