Squadron. Het bericht dat de Foot Guards het Bergsewater hadden bereikt, werd met ongeloof door brigadegeneraal Moncel op het brigade hoofdkwartier ontvangen.5 De Duitsers trekken zich terug op Steenbergen Ondanks dat de val was dichtgeklapt door de imposante prestatie van de Foot Guards was het resultaat mager. De Duitsers waren net op tijd weggekomen richting Steenbergen. Een ver vooruit geschoven patrouille van de Foot Guards meldde op 29 oktober rond 16:00 uur dat er nog Duits militair verkeer op de hoofdweg reed. Na dien werden geen Duitsers meer gesignaleerd.3 Op 29 oktober meldde het Duitse opperbevel dat door de geallieerde doorbraak ten noorden van Heerle men terug diende te vallen op de lijn 'Nieuw-Vossemeer, Steenbergen'. Er waren niet voldoende troepen beschikbaar om effectief weerstand te bieden. Generaal Von Zangen, de commandant van het 15e leger gaf in een bericht de volgende informatie: 5) Raum 67 A.K. setzt sich nachts 29. 30. 10 mit masse auf Linie NIEUW VOSSEMER - VOORM FORT HENDRIK - STEENBERGSCHE VLIET - STAMPERSGAT - DINTEL - MARK - KA- NAL - OOSTERHOUT ab. Die zu verteidigen ist STEENBERGEN als vorgeschobenen Stuetzpunkt halten6** De Duitse stellingen aan de noordzijde van de Zoom werden conform de orders verlaten en de 10e Canadese Infanteriebataljon maakte contact met de tanks van de Foot Guards kort na het ar riveren aan de hoofdweg op 30 oktober. Door de Duitse terugtocht had men het contact met de vijand verloren en kon Halsteren zonder gevech ten worden bevrijd.3 In Lepelstraat waren rond 21:00 uur op 28 okto ber al de laatste Duitse kanonnen richting het noorden vertrokken. Omstreeks 05:50 uur in de ochtend van zondag de 29e bliezen achtergeble ven Duitse genisten de kerktoren op.7 Sector Lepelstraat, Glymes, Kladde Zoals eerder vermeld, waren de Foot Guards via het Halsters Laag aan het Bergsewater gestopt. Middels patrouilles zowel in de richting van Klutsdorp als van Oudemolen, werd de mogelijk heid onderzocht om de hoofdweg te bereiken. Een noordelijke route was uitgesloten vanwege het bos en de met water verzadigde bodem. On dertussen werden Oudemolen en de Handwijzer op 30 oktober om 08:00 uur weer door de Sher- mantanks onder vuur genomen.3 Rond 10:00 uur werd de opmars vervolgd op basis van informatie van één van de patrouilles. Er was een begaanbare route gevonden rich ting Oudemolen. No. 1 Squadron onder majoor Alexander meldde om 11:16 uur dat Oudemolen vrij was van vijanden. Rond het middaguur werd contact gemaakt met de Canadese troepen van het 10e Infanteriebataljon die vanaf de Zoom noordelijk opgetrokken waren. De val was nu de finitief dichtgeklapt. Het tankregiment en de infanteristen van B-com pagnie Lake Superior Regiment hergroepeerden zich bij Oudemolen.3,4 Een onderdeel van No. 1 Squadron voerde nog die zelfde ochtend een patrouille uit naar Klutsdorp waar zo'n 100 meter ten noordoosten van de hoofdweg in een kort gevecht een Duits machi negeweernest werd vernietigd. Een andere sectie werd rond 15:35 uur richting Kladde gestuurd. In Lepelstraat aangekomen waren dit voor de be woners de eerste bevrijders. Met grote interesse traden de mensen de tanks en hun bemanning tegemoet. Er werden sigaretten uitgewisseld voor een paar borreltjes. De Canadezen vroegen waar de Duitsers waren. De bevolking wees de richting van de Duitse stellingen aan Het Glymes en bij Kladde aan. De patrouille van zo'n vijf a zes tanks onder leiding van sergeant Kim- berly trof een zeer actieve vijand. De Duitse ver dedigers bliezen vanuit het weerstandsnest bij Kladde de overgang over de watergang vlak voor de Canadese tanks op. Eveneens bleek het niet mogelijk om Kladde via het westen te omzeilen. Antitankvuur en mijnen waren aanleiding om rond 17:20 uur de aftocht te blazen.4,7 Het Canadese 23e Veldregiment Royal Canadian Artillery meldde dat het al de 30e oktober rond 16:00 uur stelling betrok in Halsteren om de westelijke sector (Lepelstraat, Het Glymes, Klad de) onder storingsvuur te leggen.3 Die nacht werden de bewoners van Kladde door de Duitsers naar Nieuw-Vossemeer verjaagd. Hetzelfde gebeurde met de vluchtelingen op de De Waterschans 3 - 2014 118

De Waterschans | 2014 | | pagina 34