Luchtafweerkanonnen KLadde met brisant- en pantserdoorborende granaten. In het donker zorgde de lichtspoormunitie voor een macaber vuurwerk. Het was een rij zich snel voortbewe gende lichtbolletjes, die in een grote boog rich ting Kladde vlogen. Op Kladde vloog door deze beschieting een schuur in brand. De Duitsers begrepen het signaal en hielden zich daarna stil.9 De bevrijding van Kladde en Nieuw-Vossemeer Zoals eerder beschreven, bezetten onderdelen van het South Alberts Regiment, Argyll and Su therland Highlanders of Canada, New Brunswick Rangers en het 8th Anti-Aircraft Regiment RCA de posities rond Halsteren en Lepelstraat. Op vrijdag 3 november rond 10:00 uur werden deze troepen afgelost door het British Columbia Re giment en het Lake Superior Regiment. De South Alberta's en de Argyll's kregen opdracht om op 3 november Steenbergen via Welberg aan te vallen. Voor de mannen van het Lake Superior Regiment volgden direct na aankomst orders om Nieuw-Vossemeer, De Heense Molen en Sint- Philipsland te zuiveren van de vijand. Om de Duitse bezetting bij Kladde en Het Glymes af te tasten werd kort na de middag vanuit Halsteren een patrouille uitgezonden. De patrouille bestond uit twee carriers van het Lake Superior Regiment. In Lepelstraat aangeko men vroegen de Canadezen of enkele bewoners wilden meegaan als gids. Niemand durfde dat, omdat men wist dat er aan Het Glymes veel mij nen waren. Men vermoedde eveneens dat er zich misschien nog wel Duitsers bevonden. De car riers vervolgden hun tocht zonder burgers. Aan het einde van de GLymesweg reed de voorste car rier een stukje de dijk op. Een soldaat stapte uit en spiekte over de dijk heen. De soldaat gedroeg zich alsof hij de vij and zag, want onmiddellijk sprong hij met grote haast terug in de carrier. Het voertuig reed achteruit om te draaien en trok vervolgens snel op om de zelfde weg terug te nemen. Door het snelle optrekken raakte het voertuig met de rups in de berm. Het voertuig werd direct opgeblazen door een mijn. Luitenant Stark en de chauffeur, soldaat Hiebert, vonden hierbij de dood. De an dere carrier reed zonder ongelukken terug rich ting Lepelstraat. Vijandelijke activiteit werd niet gemeld. 4 november Sector Glymes/Kladde/ Nieuw-Vossemeer Net als in Steenbergen, waren ook in deze sector van het front de Duitsers op vrijdagavond 3 novem ber teruggetrokken. Om 23:00 uur vertrokken de Duitsers over de hele breedte van de Duitse linie ten zuiden van Steenbergen naar Het Dintelsas. Welberg was al in Canadese handen, maar bij De Blauwe Sluis, het Waterhoefke en bij Het Gly- mes en Kladde was de bezetting tot 23:00 uur die avond in tact gebleven. Er bleven alleen ver spreide groepjes militairen in de Prinslandse polder achter om de Canadese opmars te vertra gen, zodat alle voorraden via Het Dintelsas naar Dordrecht konden worden gebracht.2 Een patrouille van A-compagnie Lake Superior Regiment wist op zaterdagochtend 4 november zonder probleem het Zilverhoekje te bereiken. Het Zilverhoekje ligt op het kruispunt van de Hooidijk en de huidige ZeeLandweg-Oost, op de weg van Steenbergen naar de Heen. De patrouil les gingen slechts langzaam vooruit omdat een paar man te voet voor de patrouille uit liepen. Dit deed men om mijnen op te sporen in de berm of op de rijweg. De soldaten die voor de voertuigen liepen keken naar oneffenheden in de berm en weg. Zo verraadde een mijn zich meestal. Met een metalen stokje werd de exacte plek van de mijn gezocht, om vervolgens met de hand de ontsteker te verwijderen. De lezer kan zich voor stellen dat dit zenuwslopende karweitje de op mars sterk vertraagde.2 Afb. 13 Soldaten van het 8th Light Anti-Aircraft Regiment, Royal Canadian Artillery in Vught, 9 December 1944 (Foto: CAL MIKAN 3206595). 121 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 37