NIEUW REDACTIELID van die grenzen in de jaren dertig van de vorige eeuw iets verschrikkelijks begon. Ook een dik themanummer over de achter ons liggende oorlog en bevrijding ontkomt niet aan een vooruitblik op gebeurtenissen, die wanneer u dit leest al geschiedenis zijn geworden. Ten eerste de jaarexcursie naar Ieper. Het aantal inschrijvingen overtrof ruim de capaciteit van onze gastheren in Ieper. Onder de leden die zij hadden moeten teleurstellen heeft de Werkgroep Excursies vervolgens de belangstelling gepeild voor een excursie naar Ieper in het voorjaar van 2015. Daarvoor bleek echter veel te weinig belangstelling. Ten tweede de boekpresentatie van het boek Bergen Betrokken. Bij die gele genheid ontving burgemeester dr. Frank Petter het eerste exemplaar van deze eigen uitgave van de Geschiedkundige Kring. Ook vestig ik graag uw aandacht op de tweede stadsexcursie van 2014, waarbij we onder leiding van een gids de Sint Quirinuskerk in Halsteren zullen bezoeken. Veranderingen in de bedrijfsvoering van het Markiezenhof Historisch Centrum nopen tot een herschikking van taken binnen het werkverband Hofzaallezingen. Beraad en overleg hierover hebben ertoe geleid dat de voorbereidingen later zijn aangevangen, met als gevolg dat de cyclus van 2015 hoogstwaarschijnlijk enigszins later dan gebruikelijk zal plaatsvinden. Ten slotte doet het bestuur een beroep op de leden voor de vervulling van de functies van bestuurslid en secretaris. Joost de Graauw, voorzitter Mijn naam is Daphne Valentijn, ik ben 28 jaar oud en kunsthistorica. Onlangs ben ik afgestu deerd aan de Universiteit van Leiden, waar ik de masteropleiding Arts and Culture volgde. Mijn vooropleiding bestond uit de mavo en havo op 't Rijks in Bergen op Zoom. Na het afronden van de havo heb ik twee jaar de hbo-opleiding journalistiek gevolgd aan de Universiteit van Tilburg. Het haastige leven van het nieuwsjagen was echter niet geschikt voor mij en ik besloot om alsnog mijn vwo-diploma te behalen op het Kellebeek College in Roosendaal. Tijdens de opleiding tot kunsthistorica heb ik mij de laatste jaren met name gericht op het bestu deren van grafische kunstwerken, dat wil zeggen tekeningen en prenten. Mijn afstudeerscriptie over de iconografie van Bergen op Zoom richtte zich dan ook voornamelijk op de weergave van de stad in tekeningen en prenten van de zestiende tot en met de twintigste eeuw. In de aanloop naar het afstuderen, zowel van de bachelor als van de master kunstgeschiedenis, ben ik vertrouwd geraakt met de stadsgezichten van Bergen op Zoom doordat ik in de afgelopen jaren meerdere malen stage heb gelopen bij Het Markiezenhof. Sinds een jaar werk ik nu ook als servicemedewerker in het museum. Als assistent beheer en registreer ik de stukken uit de collectie die zich op het Stadskantoor en in het oude stadhuis bevinden. Ik ben erg gelukkig dat ik in de praktijk kan brengen wat ik tijdens mijn opleiding geleerd heb. Helaas is dat in deze moeilijke tijd niet voor iedere kunsthistoricus weggelegd. Mijn vrije tijd besteed ik graag aan het bezoeken van musea met onder andere mederedacteurs Jan Peeters en Bart van Eekelen. Ook ben ik geregeld op rommelmarkten te vinden, samen met familie of vrienden, waar ik op zoek ga naar authentieke prenten. Sinds enkele jaren ben ik lid van de handboogvereniging Oude Doelen in Roosendaal en onlangs ben ik tevens actief schermster geworden bij de schermvereniging Beau Geste in Zegge. Het verenigingsleven biedt geweldige kansen om nieuwe vriendschappen te sluiten en om samen met jong en oud gezel lige avonden en weekenden door te brengen. Tijdens mijn eerste bezoek aan de redactie van de Waterschans werd ik getroffen door de betrokkenheid en saamhorigheid. Daaraan hoop ik een bijdrage te kunnen leveren, maar vooral aan een goed leesbaar en interessant historisch tijdschrift voor Bergen op Zoom. Daphne Valentijn 87 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 3