Liberation Route Europe Liberation Eefje Nuijten Liberation Route Europe is een steeds uitbrei dende internationale herdenkingsroute die belangrijke mijlpalen uit de moderne Europese geschiedenis met elkaar verbindt. De route vormt een schakel tussen de belangrijkste regio's tijdens de opmars van de geallieerden vanaf Zuid-Engeland naar de stranden van Normandië, de Belgische Ardennen, Noord-Brabant, Arnhem, Nijmegen, het Hürtgenwald en Berlijn. De route gaat verder naar de Poolse stad Gdansk. Dankzij Liberation Route Europe kunt u de route die de geallieerden in de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog aflegden nu zelf gaan ont dekken en beleven. De route richt zich op de bevrijding van het Europese vasteland van de nationaal-socialistische bezetter en met name op de langdurige gevolgen van de Tweede Wereld oorlog. Het project biedt ruimte voor verhalen van soLdaten aan beide kanten over de grotere krijgsverrichtingen. Ook persoonlijke verhalen van burgers, evacués en onderduikers, verhalen over wanhoop, vreugde, verraad en solidariteit krijgen ruim aandacht. Daarnaast kunt u met uw smartphone meer informatie verkrijgen: authentieke en geanimeerde filmpjes, foto's, de locaties van andere Liberation Route plekken en/ of getuigenissen. Het project maakt u als bezoe ker bewust van de prijs die is betaald voor een vrij Europa en laat u kennis maken met onze geschiedenis. Juist ook voor jongere generaties is Liberation Route een interessant informatie medium. Liberation Route Europe variant Slag om de Schelde Liberation Route Europe, variant Slag om de Schelde wordt momenteel gerealiseerd in de provincies Noord-Brabant (West- en Midden-Brabant), Zeeland en Antwerpen en later in West- en Oost-Vlaanderen. December 2014 zal de route Slag om de Schelde gerealiseerd zijn met 26 lo caties in West- en Midden-Brabant, waarvan 9 op de Brabantse Wal. Op de locaties en met uw smartphone kunt u beeld- en geluidsfragmenten raadplegen en beleeft u de slag op de Brabantse Wal. Vanaf 2015 breidt de route zich uit naar Zeeland en Antwerpen. Experience Brabantse Wal/Slag om de Schelde Bij Natuurpoort Volksabdij in Ossendrecht komt de Experience Brabantse Wal/Slag om de Schelde. Hier start uw ontdekkingreis door het landschap en de strijd van de Slag om de Schelde. Met inter actieve en digitale middelen, beeld- en geluids fragmenten wordt u meegenomen in het verhaal van de slag, de betekenis van de Brabantse Wal in deze strijd en de grote gevoLgen daarvan voor ons gebied. Ook vindt u hier een overzichtskaart van de slag en de locaties van Liberation Route. Verder ontdekt u in deze Experience alles over de ontstaansgeschiedenis van Landschap van Allure Brabantse Wal en bijbehorend Grenspark de Zoom-Kalmthoutse Heide. Hoe het landschap zich heeft gevormd, welke landschappen er zijn, waar u uitzichtpunten vindt en hoe u het land schap van nu kan beleven. De Experience is eind december 2014 gereed. In de middag van zondag 26 oktober 2014, tijdens de viering van 70 jaar bevrijding, kunt u alvast een glimp van dit Europese project opvangen, want dan worden de Experience en Liberation Route Europe Slag om de Schelde gepresenteerd en vinden tal van andere activiteiten plaats. Voor meer informatie kunt u altijd terecht op www.vvvbrabantsewal.nl De Waterschans 3 - 2014 124

De Waterschans | 2014 | | pagina 40