Verwarring omtrent de tragische gebeurtenissen in de Steenbergsestraat tijdens de bevrijding De ware toedracht Piet Hoedelmans Onlangs verschenen twee tegenstrijdige arti kelen waarin een tragisch incident op de vroege ochtend van 28 oktober 1944 in de Steenbergsestraat ter hoogte van het voorma lig belastingkantoor (nr. 27) ter sprake kwam. Het betreft het artikel Kroniek van een markant pand, verschenen in Waterschans IV-2013 van de hand van Koert Damveld. De tweede bron is van auteur Ted Nurse: Always a leader. The lives of major Danny McCleod. Damveld maakt in zijn overigens uitstekende artikel melding van een tragische inslag van een Duitse granaat die ter hoogte van Steenberg sestraat 27 neerkwam in een groep Canadese manschappen van het Argyll and Sutherland Highlander Regiment, die gereed stonden om ten aanval te trekken. Bij deze inslag zouden negen Canadese infanteristen zijn gesneuveld en drie burgers gedood. Bij het artikel staat een foto afgedrukt van één van de slachtoffers. Merkwaardig is wel dat het hier een kapitein der cavalerie betreft. Dat roept dus een eerste vraagteken op. Aldus in het boek van Nurse wordt in hoofdstuk vier, The Dirty Road, de opmars van de Canadese voorhoede naar Bergen op Zoom beschreven aan de hand van interviews met de dan 92-jarige McCleod. Op bladzijde 102 beschrijft Nurse een heel andere versie van het incident op 28 okto ber 1944. Die bewuste ochtend staan majoor David Currie (commandant C-eskadron) en zijn plaatsvervanger, kapitein Bob Donaldson, een luchtje te scheppen. In het pand Steenberg sestraat 27, dat inmiddels is ingericht als Cana dese commandopost, deelt kapitein Alex Scrim- mer op dat moment gages uit aan een aantal manschappen. Een Canadese granaat komt Afb. 1: 27 oktober 1944 Canadese tanks voor Steenbergsestraat 27. (Collectie J.H.M. Weijts) 125 De Waterschans 3 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 41