Beslissende keuze Na de invasie van 6 juni 1944 in Normandië werd de Duitse troepensterkte aan de kustlijn van Noord-Frankrijk, België en Nederland steeds verder teruggebracht in een poging om de tanende Duitse gevechtskracht in de strijd tegen het geallieerde bruggenhoofd op peil te houden. Het geallieerde oorlogspotentieel was duidelijk veel groter. Eind juli, begin augustus braken de geallieerden door de Duitse verdediging. Voor het Duitse opperbevel leek de situatie hopeloos. Men bereidde zich voor op een terugtocht rich ting vaderland maar niet zonder het de gealli eerden zo moeilijk mogelijk te maken. Met name Amerikaanse historici spreken van het Duitse wonder in het Westen. Hiermee doelt men op de veerkracht van de Duitse strijdkrachten in West Europa om in september 1944 uit een verloren toestand weer een aaneengesloten front te rea liseren. Het is onterecht dit wonder geheel op het conto van het Duitse leger te schrijven. De Britse veldmaarschalk Montgomery had altijd gezegd dat je de Duitsers geen moment van rust mocht geven omdat ze dit zouden gebrui ken voor het herstel van hun gevechtskracht, maar het was juist diezelfde Montgomery die dit wonder in het westen mogelijk maakte. Het beslissende moment was de verovering van Ant werpen met haar onbeschadigde wereldhaven op 4 september. De Duitsers vreesden voor een verdere opmars naar het noorden en konden dan ook niet begrijpen waarom deze uitbleef. Hun situatie aan de Westerschelde was op dat moment hopeloos. Walcheren en Zuid-Beveland waren nagenoeg onverdedigd, omdat de troepen grotendeels verplaatst waren naar België om de Canadese opmars tot staan te brengen. De inlichtingenofficieren in Montgomery's leger groep waren hiervan op de hoogte, dankzij het plaatselijk verzet en de gekraakte Enigma code waardoor de informatie van gecodeerd vijandelijk radioverkeer beschikbaar was voor de geallieer de legertop. De bevelhebber van de Britse mari ne in West-Europa, admiraal Bertram Ramsay, wees Montgomery er op dat hij onmiddellijk moest oprukken om de Scheldemonding in te nemen. De Britse veldmaarschalk kreeg ook vanuit een geheel andere hoek het advies om zo snel mogelijk naar Walcheren te gaan. Ongewild heeft ook Hitler hem namelijk dit advies gegeven door op 5 september 1944 Walcheren tot Festung uit te roepen hetgeen in de praktijk betekende dat dit gebied tot de laatste man verdedigd moest worden. Montgomery besloot echter geheel anders. De troepen in Antwerpen kregen opdracht halt te houden. Antwerpen was wel iswaar van groot belang voor de Amerikaanse bevoorrading, maar de Britse aanvoer zou Mont gomery laten verlopen via de Franse havenste den Le Havre, Boulogne, Calais en Duinkerken. Hij gaf aan het hem ondergeschikte 1e Canadese Leger opdracht deze havensteden te veroveren. Zelf ging de veldmaarschalk zich voorbereiden op operatie Market Gardenmassale luchtlan dingen, ondersteund door grondtroepen met als doel de verovering van de bruggen rondom Arnhem en Nijmegen om daarna door te stoten naar het hart van Duitsland. De voorbereiding op de jammerlijk mislukte operatie duurden twee weken, waarin de Duitse veldmaarschalk Model de kans greep om het wonder in het westen mogelijk te maken. Het gevolg was een bloedige en verwoestende strijd in zuidelijk Nederland. Aan de Westerschelde ging het Canadese leger de langste en bloedigste strijd van de oorlog in West-Europa aan. De uiteindelijke overwinning in november 1944 noemde de Canadese auteur Mark Zuehlke niet voor niets een Terrible Victory. Met Montgomery's besluit van 5 september was de mogelijkheid verspeeld om de oorlog nog in 1944 te beëindigen. De terugtocht van het Duitse 15e Leger Met de inname van Antwerpen op 4 september was het Duitse 15e Leger, bestaande uit meer dan 100.000 man, de weg over land afgesneden. De situatie was hopeloos en de paniek mondde een dag later uit in Dolle Dinsdag. In Terneuzen vonden apocalyptische taferelen plaats. Duitse militairen grepen niet in toen de bevolking de militaire voorraden plunderde. Het einde van het Derde Rijk leek aangebroken. Aan de chaos in Terneuzen kwam abrupt een einde toen een Duitse patrouille medewerkers van Rijkswater staat aantrof die bezig waren om springladin gen uit de Westsluis te verwijderen. Vijf van hen werden ter plekke doodgeschoten, de anderen zagen kans aan dit lot te ontsnappen. In heel Nederland is nergens Dolle Dinsdag op zo'n brute wijze de kop ingedrukt. Met deze schoten was de orde in Terneuzen weer hersteld en de Duitse strijdkrachten in West-Europa hervonden de moed om door te vechten. Veldmaarschalk Model trachtte zoveel mogelijk tijd te winnen, De Waterschans 3 - 2014 128

De Waterschans | 2014 | | pagina 44