zodat HitLer nieuwe troepen en materieel inzet baar kon krijgen. De situatie van het Duitse 15e Leger werd zowel door het Britse leger als door Hitler zelf als verloren beschouwd. Ter plekke bleef men positief en zocht naar oplossingen. Zo werd onmiddellijk begonnen met het opzet ten van een grootschalige veerdienst om de troepen vanaf Terneuzen en Breskens over de Westerschelde te zetten naar Vlissingen en Hoe- dekenskerke, waardoor de troepen weer operati oneel inzetbaar werden. Op de ochtend van de 8e september liet de regionaal marinecommandant weten dat er vanaf 4 september 25.000 Duitse soldaten, 500 voertuigen en 250 ton militair materieel over de Westerschelde was gezet. Het lot van het 15e Leger was dus toch niet bezegeld. Hier kwam Montgomery ook achter nadat dit gedecodeerde bericht op 9 september bij zijn staf binnenkwam. Zijn hoofdmacht was toen al niet meer in Antwerpen, maar vocht bij Hechtel om een uitvalpositie te realiseren voor Market Garden. Het enige middel dat hem nog ter beschikking stond tegen deze overtochten was de luchtmacht. De schepen op de Westerschelde werden dus vanaf 10 september geconfronteerd met heftige luchtaanvallen van jachtvliegtuigen. Hierdoor werd men gedwongen om 's nachts te gaan varen. Op 11 september vond het meest ver schrikkelijke bombardement plaats dat Zeeland ooit getroffen heeft met de haven van Breskens als strategisch doel. Maar liefst 72 bommen werpers van het type B-25 Mitchel en Boston Douglass DB7 wierpen in totaal 451 bommen. De gevolgen waren desastreus. Onder de bevolking vielen 199 doden, 537 panden raakten volledig verwoest en 151 ernstig beschadigd, tezamen zo'n 82% van de gehele bebouwing. Door een organisatorische fout waren er op dat moment juist veel Duitse troepen in het haven gebied waardoor onder hen ook nog eens zo'n 150 doden vielen. Er is geen bombardement in Nederland geweest waarbij zoveel Duitse militairen om het leven zijn gekomen. Ondanks de verschrikkingen van het bombardement kon niet worden voorkomen dat de Duitsers de terugtocht op 21 september met een score van ongeveer 84.000 militairen konden afsluiten. Het waren juist deze troepen die uiteindelijk felle tegenstand boden tegen de geallieerde opmars in Noord-Brabant. Opbouw van de verdediging Geheel Oost-Zeeuws-Vlaanderen was op 20 september 1944 met de verovering van Terneu zen door de 1e Poolse Tankdivisie ingenomen. Dit gebied was door het Duitse opperbevel niet aangewezen als Festung. Hier moest met ver tragende gevechten tijd gewonnen worden om zoveel mogelijk troepen bij Terneuzen over de Westerschelde te kunnen zetten. Anders lag dat voor West-Zeeuws-Vlaanderen. Eerst verklaarde Hitler op 5 september Walcheren tot Festung. Op de avond van 7 september gaf hij bovendien orders om op de zuidelijke oever van de Wester schelde een krachtig bruggenhoofd te vormen, waarbij alle inundatiemogelijkheden moesten worden aangewend. Als centrum van de verdedi ging wees hij de moderne marinekustbatterij van Cadzand aan. Op 20 september verklaarde Hitler Afb. 2: Generaal-majoor Knut Eberding. (Collectie H. Sakkers). De Waterschans 3 - 2014 129

De Waterschans | 2014 | | pagina 45