Column Dr. Frank Petter Dit jaar schenken we aandacht aan de twee wereldbranden die de twintigste eeuw hebben getekend. In 1914 ontbrandde een conflict dat vergaande gevolgen zou hebben voor de wereLd en tot de dag van vandaag zijn sporen heeft nagelaten. De Tweede Wereldoorlog was het gevolg van de uitkomst van de vredes besprekingen, zoals die in 1919 na afloop van de Eerste Wereldoorlog werden gevoerd. Door de overwinnaars werden aan Duitsland verplichtingen opgelegd die tot economische en maatschap pelijke ontwrichting van het land leidden. In de jaren na 1919 ontstond in Duitsland een klimaat met ruimte voor naargeestige ideolo gieën die uiteindelijk uitmondden in de Tweede Wereldoorlog. Een oorlog die de wereld op de rand van de totale vernietiging heeft gebracht. Een oorlog die heeft aangetoond tot welke waanzin polarisatie kan leiden. Helaas moeten we vaststellen dat vandaag de dag de ontwikkelingen in de wereld en in eigen land ons zouden moeten bewegen lering te trekken uit de gebeurtenissen die in 1914 aanvingen en tot een bijna apocalyptische climax kwamen in de jaren 1939-1945. De acti viteiten die we dit jaar organiseren in verband met de uitbraak van de Eerste Wereldoorlog 100 jaar geleden en de 70ste verjaardag van onze bevrijding hebben dan ook een diepere bete kenis dan alleen de inhoud van de activiteiten op zich. Wij zijn en blijven dank verschuldigd aan de vele tienduizenden militairen en burgers die de hoogste prijs betaalden voor onze vrijheid. Daarnaast is de achterliggende bood schap van wat we aanbieden dat leven in vrede en vrijheid volstrekt normaal is, maar niet al te zeer als een vanzelfsprekendheid mag worden gezien. Leven naar de democratische begin selen, die zo zwaar bevochten zijn, vragen van eenieder in onze samenleving een grote mate van verantwoordelijkheid. Het is niet altijd even gemakkeLijk om binnen de grenzen van het betamelijke te blijven. Onder meer het enorme aanbod aan informatie en de kLeur die daaraan soms wordt gegeven, geeft bedoeld en onbedoeld richting aan gevoeLens en daarmee ook aan acties. We moeten met elkaar de uitdaging aan blijven gaan consensus de Leidraad binnen onze samenLeving te laten zijn. De geschiedenis toont daarvan de noodzaak maar aL te duideLijk aan. Geschiedenis leert ons lessen uit het verleden. Om deze reden is het van belang onze geschie denis levend te houden en het perspectief daarvan op de jongere generaties over te brengen. Het gaat daarbij niet alleen om de grote, bijna abstracte gebeurtenissen die vaak ver weg plaatsvonden, maar juist ook om geschiedenissen korter bij huis. Die maken wat is gebeurd meer beleefbaar en toegankelijk. De thema-uitgaven van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom geven ons een inkijk in datgene waarmee onze streek tijdens de Eerste en Tweede Wereldoorlog werd geconfronteerd en welke gevolgen dat had voor ons gebied. De uitgaven leveren daarmee een waardevolle bijdrage aan het totale aanbod van activiteiten die in het teken staan van de Eerste en Tweede Wereldoorlog en maken duidelijk dat wereldomvattende conflicten ook impact hebben op en binnen de eigen leefomgeving. Onze Commissaris van de Koning, de heer Wim van de Donk, drukte eerder al uit dat vrijheid een werkwoord is. We zijn het aan al die mensen die onze vrijheid zo zwaar hebben bevochten, maar ook aan onszelf verplicht deze woorden ter harte te nemen. Dr. Frank Petter Burgemeester van Bergen op Zoom Erevoorzitter Comité 70 jaar Bevrijding Bergen op Zoom e.o. De Waterschans 3 - 2014 90

De Waterschans | 2014 | | pagina 6