ca. 1250 ca. 1250 De Huijbergsestraat Leidde naar een groot bos gebied ten zuidoosten van de stad en van daar uit naarde nieuwe nederzetting Huijbergen (gesticht in 1264). De Schoolstraat en de Koe voetstraat zullen vrijwel tegelijk met de Huij bergsestraat zijn ontstaan. De Schoolstraat is genoemd naar de stadsschool, voor het eerst vermeld in 1 286. Hoewel in dat jaar de locatie niet werd vermeld, is het haast zeker dat de school daar van begin af aan stond. Nauwkeu riger gegevens zijn pas van na de stadsbrand van 1397 bewaard. De oudste vermelding van de Schoolstraat dateert uit 1399 en het bestaan van de school in deze straat is bekend uit een rekening van 14142. Vergroting In een volgende fase werd het erfje langs de Huijbergsestraat verbreed in de richting van de Schoolstraat. De plaggenwal en de greppel wer den vervangen en verlengd en het erf werd voor de tweede keer opgehoogd met zand. De vond sten daarin, scherven van aardewerk en steen goed, dateren deze fase in het begin van de veer tiende eeuw. Op de plaats van de zuidelijke grep pel werd een muurfragment gevonden, dat 50 centimeter dik was en opgebouwd uit grote rode stenen met een formaat van 6 x 13 x 28 centi meter. Dat is hetzelfde formaat als in de toren van de lakenhal op de Grote Markt, die al in 1314 bestond. Aangenomen dat het muurfragment een onderdeel vormde van de lange zijde van het gebouw, dan zou het nieuwe huiserf een af meting van 5 bij 12,80 metergehad hebben. De ingang bevond zich waarschijnlijk aan de zijde van de Schoolstraat. Het is mogelijk dat er een tweede pand naast heeft gestaan en dat de stenen muur een gemeenschappelijke muur was, maar daarvan zijn geen sporen bewaard gebleven. Het ontbreken van voldoende bouwsporen is het gevolg van de bouw van een kelder in de acht tiende eeuw, van verschillende diepe beerputten en van de ligging op een zandhelling, waardoor er bij elke volgende bouwfase weer geëgaliseerd moest worden. Dat maakt de reconstructie van de bouwfasen erg moeilijk. In de loop van de veertiende eeuw kreeg het pand ook een stenen fundering aan de kant van de Huijbergsestraat, die de plaggenwal en de greppel verving. Ook van de korte achterzijde werd een stukje fundering van baksteen terug gevonden. In het achterste gedeelte van de rechthoekige ruimte was een kleine afvalton in de grond begraven en daaromheen waren en kele muurtjes gemetseld. De scherven in de ton waren afkomstig van diverse kookpotten, kannen en koekenpannen uit de eerste helft van de veer tiende eeuw. Misschien hebben we hier te ma ken met een primitieve inrichting van een toilet. Een bijzondere vondst was de fundering van een haardpartij. Die bevond zich midden in het gebouw en deelde het in twee vrijwel even grote ruimtes. Ruggelings waren twee gebogen wan den van haarden gemetseld, om de beide ruim- Afb. 3: De groei en verandering van het huis in de periode 1250-1400 De Waterschans 4 - 2014 146

De Waterschans | 2014 | | pagina 10