ervan, 57 stuks, bestond uit tafelgerei zoals drinkbekers, schotels en kannen. De rest was voornamelijk keukengerei zoals kookpotten en pannen. Enkele vondsten uit de put verdienen speciale aandacht. Twee scherven zijn van een schotel die in Sevilla werd gemaakt (zogenaamde Isa- bela-waar, genoemd naar een vindplaats in de Dominicaanse Republiek). Hij is voorzien van tinglazuur en beschilderd met blauwe en paarse florale motieven. Vier andere scherven zijn van een schotel uit Sevilla in zogenaamde cuerda seca techniek. Daarbij werd de decoratie aangebracht in vakken, die met behulp van lijn tjes van was werden gefixeerd op de tinglazuur. Elk vakje kon met verschillende pigmenten worden gevuld, zoals lichtblauw, wit, groen en bruinrood. De was voorkwam dat de kleuren in elkaar zouden vervloeien en wanneer de schotel voor de tweede keer in de oven werd gebakken, verbrandden de waslijntjes volledig. Cuerda seca schotels uit archeologische context zijn in Noord-Europa uiterst zeldzaam. Complete schotels zijn bekend uit Bergen op Zoom en Middelburg, losse fragmenten werden eerder gevonden in Bergen op Zoom, Hoorn, Middel burg en in de buurt van Brugge7. Tenslotte bevatte de beerput nog een aantal merkwaardige ronde schijfjes van leisteen, 9 tot 13 centimeter groot. Ze zijn tamelijk zorgvul dig uitgezaagd en in het midden doorboord, en lijken nog het meest op CD-roms. Een ervan is bekrast met lijnen. Ongetwijfeld waren dit on derdelen van een spel, maar de precieze bedoe ling ervan ontgaat ons. Afb. 6: Zeldzaam importaardewerk uit de beerput: boven een schotelfragment uit Beauvais, midden cuerda seca uit Sevilla, onder fragmenten van schotels uit Sevilla en Valencia. 149 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 13