9 De Meulemeester Parel onder de schaal- en schelpdierleveranciers gedurende een 'gros' aantal jaren. Boekbespreking Marieke Liefting Een tijd terug verscheen De Meulemeester, een fraai vormgegeven boek dat over de geschiedenis van een oorspronkelijk Bergs bedrijf verhaalt dat zich gedwongen zag naar Yerseke te verhuizen. Het boek is opgedeeld in vele kleine hoofdstukjes van één of twee pagina's, die samen een mooi beeld vormen van de familie De Meulemeester. Oorspronkelijk komt de familie uit België. Met Goes als tussenstation heeft men zich in 1873 in Bergen op Zoom gevestigd. Aan de hand van fraaie familiefoto's en teksten wordt een beeld gevormd van Charles de Meulemeester, die samen met zijn gezin uiteindelijk een belangrijke rol in Bergen op Zoom zou gaan spelen. De Meulemeester koos de Waterschans als locatie voor zijn oester kwekerij. In de loop der jaren werden hier miljoe nen oesters gekweekt. Het bedrijf groeide uit tot een flinke onderneming, met meer dan 100 werk nemers. De Bergse oesters werden geëxporteerd naar Engeland en Duitsland en De Meulemeester werd één van de rijkste inwoners van Bergen op Zoom. Charles trouwde in 1880 met de dochter van de burgemeester en vroeg aan de minister van Waterstaat toestemming voor een eigen telefoon verbinding tussen zijn huis en de oesterputten. Als Charles in 1889 overlijdt, laat zijn weduwe Euphrasia een groot en statig huis bouwen op het adres Steenbergsestraat 27. Zijn zoon Jos is in de Bergse historie beter bekend als 'bouwpastoor' van de nieuwe parochie op 't Fort, waarbij hij op dracht krijgt van de bisschop van Breda om de gehele bouw van de kerk te regelen. Dit soort anekdotes en wetenswaardigheden in het verhaal zorgen voor een mooi beeld van het Bergen op Zoom van die tijd. Dat maakt het boek interessant voor een groter publiek, ook al is niet iedereen een kenner op het gebied van de oesterkwekerij. Ikzelf had nog nooit van "gekalkte en ongekalkte pannen" of "schelpen", "korinrichting" en een "piscicultuur" gehoord, maar dat hindert in het pLezier bij het Lezen van dit boek zeker niet. Sommige afbeeLdingen missen een bijschrift, waardoor je je soms afvraagt wat er afgebeeLd is. Maar de algehele lay-out van het boek is erg mooi. De vele zwart-wit foto's geven de lezer een kijkje in het leven van een bedrijfstak die aardig wat tegenslagen heeft gehad door zware winters, de grote crisis in de jaren dertig en de schade die de oesterkwekerijen opliepen toen de gemeente Bergen op Zoom baggerspecie vlakbij de oester putten van De Meulemeester begon te lozen. Toen mensen ziek werden van besmette oesters (tyfus) en de regels van de overheid strenger wer den, voelde firma De Meulemeester zich genood zaakt te verhuizen naar Yerseke. Daarna waren de problemen echter niet voorbij. De strijdlust en overwinningskracht van de Yersekenaren komen aan bod in het boek, toen de overheid in 1954 met het Deltaplan kwam, waardoor de gehele Ooster- schelde afgesloten zou worden en de Yersekena ren hun oesterbedrijven wel konden sluiten. Uiteindelijk kwam de overheid met een oplossing zodat De Meulemeester kon overleven. Een mooi verhaal over meer dan 130 jaar bedrijfsvoering van een oesterkwekerij. Het boek is in eigen beheer uitgegeven door firma De Meulemeester. Al met al een bijzondere uitgave; hardcover, met een kreeftenrecept, uitleg over soorten oesters en een goed notenapparaat. Dit zorgt voor een boek dat in veel huizen een plek in de boeken kast verdient. Titel Auteur Uitgever ISBN Prijs De Meulemeester. Parel onder de schaal- en schelpdierleveranciers gedu rende een 'gros' aantal jaren. Gijs Asselbergs De Meulemeester 978-909028163-6 29,90 Verkrijgbaar Boekhandel Quist Dj Meuumbestbr De Waterschans 4 - 2014 156

De Waterschans | 2014 | | pagina 20