Dees Imandt, een verzetsman leeft voort Jac Backx1 In 2013 vroegen twee havo-leerlingen van het Mollerlyceum of ik als docent Geschiede nis hun begeleider wilde zijn bij hun profiel werkstuk. Hun onderwerp was Desiré (Dees) Imandt. Ik was meteen nieuwsgierig waarom zij dit onderwerp hadden gekozen. Een van de twee, Julia, bleek een familielid van Dees te zijn. Haar moeder is Désirée Imandt, dochter van Leo Imandt, een jongere broer van Dees (zie verkorte stamboom). Julia kreeg via haar tante twee mappen met al lerlei informatie over Dees, zoals brieven en jeugdherinneringen. Zij had ook bij andere fami lieleden inlichtingen verzameld. In 2005 verscheen al eerder een artikel over Dees Imandt in De Waterschans van de hand van Jan Peeters. Hij schreef toen over de lot gevallen en de verzetsdaden van Dees vanaf september 1939, het jaar dat Dees in militaire dienst ging, tot aan het moment dat er van hem niets meer bekend is. De volgende notities zijn een aanvulling op het beeld dat de Jan Peeters heeft geschetst met behulp van de informatie uit het werkstuk.2 De ouders van Dees, Leonard Gustaaf Imandt en Melanie van Herck, leerden elkaar in Antwerpen kennen. Zij trouwden in 1915 te Bor- gerhout en kwamen tijdens de Eerste Wereld oorlog in Bergen op Zoom terecht. Leonard was afkomstig uit Hulst, geboren 5 augustus 1890. Melanie was geboren in Borgerhout op 27 okto ber 1890. Leonard werd beroepsmilitair in Bergen op Zoom en hier zijn bijna alle kinderen, onder wie Dees, geboren en opgegroeid. Vanaf 1930 woonde het gezin in de Koning Willem II straat. Het huis was klein, met boven drie slaapkamers. De ouders sliepen in het voorkamertje. Leonard werd gelegerd in de Oranje-Nassauka- zerne, later in het Markiezenhof en hij heeft het uiteindelijk in 1940 gebracht tot de rang van ad judant. Naast zijn functie als militair was hij een niet onverdienstelijk kunstschilder. Tijdens Leonard Gustaaf Imandt X Melanie van Herk 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Norbertus Désiré Charles Louisa Francois Louis] Clement Christina Leonardus X Leonia Gustaaf Willem Albertus Antoine Marie Christina Elisabeth Antoine Stephanus Laura Josephus Bernardus Stephanus Norbertus (Bèr) Léonard Imandt Francisca (Frans) Imandt (Ment) Wilhemina Nathalie (Lea) Leonard Clement Imandt (Dees) (Loes) Imandt Imandt Marie (Leo) Clarijs Désiré (Willy) Imandt Imandt (Zus) Imandt (Staf) Imandt Imandt Imandt Leonardus (Lenna r) Ida (Idia) Désirée X Cornelis (Cees) Ida Melanie Elisabeth Wilhelmus Antonius Stephanie Theresia Maria Imandt Maria Imandt Van Egeraat Imandt Sjors Julia Henk Pam Van Egeraat Leonia Van Egeraat Verwantschap tussen Dees Imandt en Julia van Egeraat 157 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 21