de Tweede Wereldoorlog kreeg hij wachtgeld, waardoor hij vaak thuis was en veel schilderde. Dit gebeurde op primitief materiaal, aangezien goede doeken alleen via de Kultuurkamer te verkrijgen waren en daar wilde Leonard niets mee te maken hebben. Hij was een van de weinige Bergse kunstenaars die weigerden lid te worden. Hij was fel anti-Duits, getuige een aantal citaten uit zijn 'dagboek van de jaren 1940-1945'. CITAAT 1 "Gedurende de 5 jaren van bezetting hebben ik en mijn gezin bestaande uit vrouw, 9 jongens en 2 meisjes, geleefd zooals een goed Nederlander behoorde te leven. Er zijn geen heldendaden verricht door mij of leden van mijn gezin, maar ons streven is steeds gericht geweest op verzet en tegenwerking. Dat is ons ook gelukt, ondanks vele narigheden. Ik durf dan ook pertinent bewe ren, dat als iedere Nederlander geleefd had zo als wij, het er heel anders zou uitgezien hebben in Nederland. Niet eenmaal hebben wij den D. tewoord gestaan, den weg gewezen of ge holpen. Dit schrijf ik alleen als protest tegen zoovelen Nederlanders die nu niet zoo afzijdig tegenover dat tuig stonden. Vele Bergenaars waren maar al te vriendelijk tegen hun, gaven hun alle mogelijke inlichtingen, deden bood schappen voor hen, hielpen bagage versjouwen enz, zelfs dronken velen er nu en dan een lek ker potje bier mee, en handelden er mee. Dat alles bracht natuurlijk geld in het laatje. Er waren vele zaken die maar wat goed verdienden aan de D. en er veel aan leverden, liever als aan de burgers. Eveneens handelden de cafe's. Daar werden ze vriendelijk ontvangen, en dat vooral waren de plaatsen, waar het wel en wee van de bevolking verhandeld werd. Slechts enkele ca fe's waren, waar geen D. kwam, omdat ze daar niet werden aangehaald enz. Het was een goed geordende maatschappij en er werd niet zoveel gemopperd, want er werd dik geld verdiend...." Desiré Imandt was het tweede kind uit het gezin en zat tot zijn negentiende op de RK HBS, het huidige Mollerlyceum. Hij doubleerde in de eerste en de vierde klas. Verder zat hij in zijn jeugd bij Afb. 1: Gezin Imandt 1938-1939 Vader in militair uniform; bovenste rij derde van rechts is Dees. Afb. 2: Huis aan de koning Willem II straat De Waterschans 4 - 2014 158

De Waterschans | 2014 | | pagina 22