bloei staat (mooie paarse bloemen), dan is 't echt weer lente. Dan zitten we weer in de maand mei. Maar met de maand mei komen er bij mij weer zoveel herinneringen voor de geest, vooral van mijn jeugdjaren. De oorlog 1940-1945. Ik hoor u al denken, óók al. Je ziet op de tv de zoveelste aflevering van "De bezetting"en bin nenkort komt er ook een fflmcydus over dit on derwerp, heb ik ergens gelezen. Maar toch...ik heb iets meegemaakt, wat tot op heden nooit opgeheLderd is. Het moet ongeveer juni 1943 geweest zijn. We waren aL 3 jaar bezet door de Duitsers. Bij ons thuis waren ze fel anti-Duits, maar mijn vader drukte ons steeds op het hart heel voorzichtig te zijn en niets te zeggen op straat van wat er thuis besproken werd. Ik was toen 11 jaar oud. In onze straat woonden enkele figuren van de verkeerde kant. Een enkele was "brood-NSB'er", maar onze overburen waren bewust heulers met de Nazi's. Hun kinderen waren ook lid van de "Jeugdstorm". Zij dachten propaganda te maken voor de Duitsers door steeds aanplakbiljetten aan onze huisgevel te plakken. Wij trokken die er dan steeds weer af en op een gegeven moment hoorden wij ze zeggen: "We zullen jullie nog wel krijgen". Hierna werden mijn moeder en een zuster opgepakt en 's nachts in het politiebureau vastgehouden. U zult zich afvragen waar wil hij naar toe? Dat zal ik u uitleggen. Op een nacht in de bewuste maand juni 1943 hoorden wij ineens iemand op ons dak lopen. - De huizen in onze straat hadden platte daken met kiezelstenen erop.- Plots klonk er een flinke klap en daarna nog een. We hoorden iemand hard wegrennen en even later hoorden we op de hoek van onze straat een motor met een rotgang wegrijden. Omdat het sper-uur was (niemand mocht van zonsondergang tot zonsopgang buiten komen) konden we dus niet gaan kijken wat er gaande was.'s Morgens om ongeveer 5-6 uur toen het licht werd is mijn broer (Dees Imandt) op het dak geklommen en heeft rondgekeken, wat er nu precies gebeurd was. ('t Was regenachtig weer die nacht). De plaat van de schoorsteen lag eraf, verder was er niets bijzonders te zien, althans dat dacht hij. Omdat zij bij ons thuis ook stiekem naar de En gelse zender luisterden, hadden wij een antenne op het dak, gewoon een paar paaltjes verbonden door een draad. Dees zag wel iets over die draad hangen, maar dacht dat het een weggewaaid reepje stof was. 's Middags ging hij weer het dak op om de zaak te repareren en toen vond hij iets wat hij niet verwacht had. De "reep stof" bleek namelijk een lont te zijn met aan het einde een flink pak dynamiet. In de lont zaten al een soort springladinkjes, zodat degene, die zo iets weglegde, precies wist, wanneer de echte klap zou komen. Helaas voor de dader en gelukkig voor ons, was het toevallig 's nachts gaan rege nen, zodat de lont door de regen geblust werd. Je vraagt je af, wat er gebeurd zou zijn, als het dynamiet inderdaad ontploft zou zijn. Er zouden dan minstens 12 doden zijn gevallen, want er waren op dat moment 10 kinderen thuis plus de ouders. Maar een nog grotere vraag kwam bij ons op: "Wie zou dat nu gedaan hebben en om welke reden?" Zou het een verdwaalde Engelse parachutist ge weest zijn? Maar waarom legt hij dan zo'n ding in een gewone woonwijk en juist bij ons? Of zou het een wraakneming van een of andere NSB'er geweest zijn, gezien onze houding tegen over hen en de Duitse bezetters. We zijn er nooit achter gekomen. Vanzelfsprekend heeft Dees dezelfde dag dat pak dynamiet op het politiebureau afgegeven, maar verder is er geen enkel onderzoek geweest. Dit is een waar gebeurd verhaal. Zeker is het dat wij allen aan de dood zijn ontsnapt, doordat de Voorzienigheid het die nacht liet regenen.Wie weet, kan iemand, die dit stukje onder de ogen krijgt, alsnog in deze zaak helderheid verschaffen." Uiteindelijk werd Dees, vermoedelijk door ver raad, op 22 mei 1944 thuis opgehaald en gearres teerd door leden van de Sicherheitsdienst. De arrestatie van Dees is door vader Leonard als volgt beschreven: CITAAT 4 "Mijn eerder genoemde zoon werd aangewezen voor Duitsers. Wederom met hulp van Dr. Blom is hij toen bedlegerig geworden en heeft 5 weken op bed gelegen(gezond en wel). Den eersten dag dat hij weder buiten mocht, werd hij door verraad van den broer van zijn besten vriend (Koevoets) door 7 Gestapomannen gehaald en naar Vught overgebracht, zodat wij nu in 1945 niet weten of de jongen nog leeft, of waar hij zit". Via kamp Vught en Sachsenhausen kwam hij De Waterschans 4 - 2014 160

De Waterschans | 2014 | | pagina 24