uiteindelijk op 16 oktober 1944 terecht in het concentratiekamp Neuengamme, elf dagen voor de bevrijding van Bergen op Zoom. Omdat er in die chaotische laatste oorlogsmaanden vaak sprake was van geallieerde bombardementen op plaatsen waar geïnterneerden zich bevonden en van evacuatie van gevangenen, is er over het lot van velen, onder wie Dees Imandt, niets meer bekend na 25 maart 1945. Omdat er langere tijd geen brieven meer binnen kwamen, probeerde de familie er onder meer via het Rode Kruis achter te komen wat er met Dees was gebeurd. Het Rode Kruis had van de overheid de taak ge kregen om berichten over te brengen aan de nabestaanden van gesneuvelde, gewonde en krijgsgevangen soldaten in oorlogstijd. Na de Tweede Wereldoorlog breidde de regering die taak uit met het opsporen van en informatie verschaffen over vermiste Nederlandse burgers. Het hiertoe opgerichte informatiebureau stelde na 1945 verklaringen op van het overlijden van personen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog als vermist waren opgegeven. Dit gebeurde al leen na een opsporingsproces, waarna met zeker heid de dood kon worden vastgesteld. Overigens gingen familieleden van Dees er ook zelf op uit om hun vermiste familielid te vinden. Na de oorlog kwamen er in Bergen op Zoom bijna dagelijks treinen aan met terugkerende ex-gevangenen en ex-dwangarbeiders. Het moet enorm zwaar geweest zijn voor de ouders van Dees en zijn broers en zussen om elke dag zon der hem naar huis terug te keren.4 In het werkstuk van Karlijn en Julia staat een opsomming van de activiteiten die zijn onder nomen in verband met de zoektocht naar Dees. Hieronder een chronologisch overzicht daarvan. LIJST VAN ACTIVITEITEN. - Correspondentie met het Rode Kruis. Familie vraagt om inlichtingen over Desiré Imandt (16 juni 1945). Er zijn nog geen gegevens bekend (antwoord van het Rode Kruis 22 augustus1945) - Informatieblad van het Rode Kruis, De Reveille (1 mei 1946). In dit krantje staat informatie over waar Desiré Imandt het laatst is gezien. - Correspondentie met het Rode Kruis. Een broer van Desiré heeft nog een brief naar het Rode Kruis gestuurd in de hoop nu misschien wel meer informatie te krijgen (29 oktober en 22 december 1946) - Correspondentie met Indra, de man van het zesde zintuig. Vader en moeder zoeken uit wanhoop contact met deze man in de hoop iets meer over de verdwijning van Desiré te weten te komen (14 mei en 22 mei 1948). - Correspondentie met het Rode Kruis. Desiré Imandt wordt via de radio Hilversum II omge roepen (10 december 1949). - Krantenartikel uit Dagblad De Avondster van zaterdag 3 december 1949. In dit krantenarti kel wordt vermeld dat Desiré is overleden. - De M.O.C.er (december 1949). Ook hier wordt het overlijden van Desiré vermeld. - Correspondentie met het Rode Kruis. Er zijn geen reacties binnengekomen op de oproep over Desiré. - Correspondentie Rode Kruis met de vermel ding dat hij niet uit Duitsland is teruggeko men, maar wel met andere opties waar hij zou kunnen zijn overleden (30 december 1949). - Een brief van het Ministerie van Sociale Zaken. Zij laten de familie weten dat er voorwerpen van Desiré in het kamp Neuengamme Husum zijn gevonden. Het lukt het ministerie niet om deze voorwerpen te bemachtigen (28 juni 1950). - Een brief van het Ministerie van Justitie. De familie krijgt nu het officiële overlijdensbe richt van Desiré Imandt (17 augustus 1950). Het werkstuk van Karlijn en Julia geeft aan dat Dees nog steeds voortleeft in de gedachten van de familie, waarbij de onzekerheid over het lot van Dees nog jarenlang ouders en broers en zus sen bleef kwellen. Binnen de familie doet nog steeds het verhaal de ronde dat Julia ook in haar verslag vermeldt: "Ze hebben de achterdeur van het huis altijd opengelaten, met de gedachte dat Dees nooit voor een gesloten deur zou staan". Noten 1 Met dank aan Karlijn Doors en Julia van Egeraat 2 Karlijn Doors en Julia van Egeraat, Imandt in de Tweede Wereldoorlog. Profielwerkstuk uit 2013. Jan Peeters, Bij een portret van Dees Imandt, in: De Waterschans nr. 1-2005, blz. 41-43. 3 Idem, Jan Peeters, blz. 42 4 In het Nederlands instituut voor beeld en geluid bevindt zich een filmfragment over de terugkeer van dwangarbeiders in Bergen op Zoom en hun aankomst op het station. Het fragment is ook te zien in aflevering 8 van de serie 'De Oorlog', die in 2009 is uitgezonden op Nederland 2. 161 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 25