Happy to see you! Het oorlogsdagboek van Jo Huijsmans Boekbespreking Daphne Valentijn Op 25 oktober werd in het Markiezenhof het oorlogsdagboek van de Bergse onderwijzeres Jo Huijsmans (1919 - 2001) gepresenteerd. Het dagboek verhaalt over de gebeurtenissen in het leven van de 25-jarige onderwijzeres in de we ken van 2 september tot 20 november 1944. Zij woonde op dat moment met haar ouders op de Burgemeester Stulemeijerlaan 30 te Bergen op Zoom. Ze was het oudste kind in een gezin met negen kinderen; zes jongens en drie meisjes. Het dagboek geeft een persoonlijk beeld van de weken rondom de bevrijding van de stad. Het zogenaamde egodocument werd bij toeval terug gevonden na het overlijden van Jo Huijsmans en werd door Joost de Graauw en Jan Peeters on der de aandacht gebracht van medewerkers van het archief van Bergen op Zoom en leden van de Geschiedkundige Kring. De publicatie begint met de eerste, rustige, dag van het schooljaar. Al snel echter wordt het leven van Jo Huijsmans en haar familie in het bezette Bergen gevaarlijk door de gevechten tussen de geallieerden en de Duitsers in de omgeving en uiteindelijk in de achtertuin van de familie. Het verhaal sleept zich de eerste pagina's slechts langzaam voort. Huijsmans schrijft in staccato zinnen het laatste nieuws over de oorlog op, zoals zij dat op de radio of via buurtbewoners hoort. De korte passages worden hier en daar verlevendigd door enkele humoristische zinnen en eenvoudige tekeningetjes. Zo vertelt Huijs mans over de geïmproviseerde wijze waarop de Duitsers de stad ontvluchten. Ook de nuchtere manier waarop ze naar het dagelijkse leven in oorlogstijd kijkt, is een interessant aspect van het verslag. Het is spijtig dat het mooie schoonschrift van de onderwijzeres in de uitgave van de tekst niet is gereproduceerd. Hierdoor is in de publicatie een deel van het persoonlijke aspect weggeval len dat het originele dagboek bezit. Uitgever Quist heeft dit echter mooi opgelost door op de volledige pagina's 2 en 3 het handschrift te to nen. Ook de foto's van het verwoeste Bergen, uit het privéalbum van de Huijsmansen, dragen bij aan het terugbrengen van de persoonlijke noot in het geheel. Dit alles neemt echter niet weg dat het verslag van Huijsmans de oplopende spanning, angst, hoop en opluchting tijdens de bevrijding goed weergeeft. Er is een duidelijke spanningsboog te herkennen die culmineert in de gebeurtenissen op 27 en 28 oktober 1944. De vermelding van de doden die vallen door de bom bardementen, welke altijd bekenden zijn van de familie, en van de dreiging die uitgaat van de nog steeds aanwezige Duitsers dragen hieraan bij. De huis- en straatnamen die Huijsmans vermeldt, zullen herkenbaar zijn voor iedere Bergenaar. Haar beschrijving van de verwoestingen die de stad onderging, zijn historisch gezien interessant. Het boekje zal dan ook zeker een aanvulling vormen op de boekenplank van iedereen die ge- interesseerd is in de lokale geschiedenis tijdens de Tweede Wereldoorlog. Indien aan het verhaal extra informatie was toegevoegd over de histo rische context en enkele begrippen nader waren toegelicht, was de publicatie ook leerzaam voor jonge lezers geweest. Dit neemt niet weg dat het boekje zeer toegankelijk is. Mochten passages van het dagboek worden gebruikt in de geschie denislessen op Bergse (middelbare) scholen, dan zou dit niet alleen de lesstof van de scholieren kunnen verlevendigen, maar het zou ook een eer betoon zijn aan Jo Huijsmans als onderwijzeres. Titel Auteur Uitgever Prijs Happy to see you! Oorlogsdagboek van Jo Huijsmans, Bergen op Zoom 1944 Jo Huijsmans Quist Boekhandel 7,90 KV- De Waterschans 4 - 2014 162

De Waterschans | 2014 | | pagina 26