Pax Optima Rerum Jan Peeters Sinds een aantal jaren loopt in het Markiezen hof een project om de museale collectie te digitaliseren, dat wil zeggen om de objectgege- vens in een digitale database in te voeren. Het gebeurt in de hoop dat die gegevens daarmee straks gemakkelijker kunnen worden opge roepen. Straks, want het gaat om een enorm aantal voorwerpen, meer dan twintigduizend, en dat kost tijd. De beschrijvingen die in het verle den zijn gemaakt worden up-to-date gebracht; de fysieke staat van de objecten wordt beke ken; ze worden schoongemaakt en eventueel hersteld; op verantwoorde wijze in de nieuwe depots opgeborgen en ze worden digitaal gere gistreerd en gefotografeerd. Want de operatie heeft tevens tot doel om straks alle objecten op de website te kunnen presenteren. Het project wordt in fasen uitgevoerd. Als zo juist gepensioneerde conservator mag ik col lega Daphne Valentijn assisteren bij de huidige werkzaamheden. Onlangs liepen we aan tegen een gietijzeren haardplaat in het oude stadhuis. Er bleek in het verleden al wel een beschrijving van de plaat te zijn gemaakt, maar deze was erg beknopt. De voorstelling van de plaat zag er in teressant uit, interessant genoeg om te probe ren daar iets meer over te weten te komen. Dit verhaal gaat over bijzondere aspecten waarover de haardplaat bij nader inzien bleek te beschik ken. Haardplaten Gietijzeren haardplaten dateren uit de tijd toen huizen nog werden verwarmd met vuur in Afb 1: De haardplaat in de Burgemeesterskamer. Foto Het Markiezenhof, Daphne Valentijn. 165 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 29