Het kussen met de kroon en de scepter is een destijds algemeen bekende emblematische weergave van 'vorstelijk bestuur', "vorstelijke heerschappij". In het toenmalige wereldbeeld was bestuur door vorsten een vast gegeven, iets algemeens, een goddelijk bedenksel in de structuur van de schepping. De drie vredesdui ven die boven het kussen vliegen zijn dus gere lateerd aan vorstelijke heerschappij. Vanwege de datum, 24 oktober, weten we dat de duiven verwijzen naar de drie partijen die op die dag met elkaar vrede sloten: de koningen van Zwe den en Frankrijk en de keizer. Het randschrift "Pax optima rerum" werd door Van Loon vertaald als "De vreede is het heyl- zaamste der zaaken".7 Wij zouden zeggen, is het hoogste goed". Vooral voor de gewone man uiteraard, die van oorlog altijd het meest te lijden heeft. De tekst is een citaat uit een gedicht van de Romeinse consul en dichter Silius Italicus, die in de eerste eeuw na Christus leefde. Het gedicht heet De Bello Punico Secundo en gaat over de strijd tus sen Rome en Carthago (218 - 201 voor Chris tus). Deze oorlog werd door de Romeinen als eindeloos en uitzichtloos ervaren, vandaar dat hij geschikt was om bij de vrede van 1648 door geleerde zeventiende-eeuwers als parallel ge bruikt te worden voor de veel te lang durende Tachtigjarige en Dertigjarige Oorlogen. Voorzijde, opdracht en ontwerp Om tot een volledig begrip van de betekenis van de voorstelling op de penning te komen, moe ten we ook de afbeelding aan de andere kant in onze overweging betrekken, evenals de op drachtsituatie en de ontwerper. In feite hebben we het tot nog toe gehad over de achterzijde van een in opdracht van de stad Münster geslagen penning. Vanaf 1642, toen de eerste vredesonderhandelingen begonnen, waren alle ogen in Europa op deze stad gericht. Gedurende zes jaren was Münster het centrum van de wereld. Dat wilde men weten ook en promotie van Münster is weer een andere reden waarom er in 1648 zoveel penningen in op dracht van het stadsbestuur zijn geslagen. Aan de voorzijde van deze Münsterse penningen zijn de letters "E" en "K" in het klein aange bracht. Het zijn de initialen van de stedelijke muntmeester, Engelbert Ketteler, onder wiens verantwoordelijkheid de penningen zijn vervaar digd. Ketteler was ook degene die de meeste penningen heeft vormgegeven, inclusief die van ons.8 Maar hij was niet de bedenker van de voorstel lingen en de teksten. In het geval van onze penning was dat de geleerde Dr. Bernhard Rot- tendorff, auteur van diverse boeken, stadsge neesheer en lid van de gemeenteraad.9 Afb 4: Penning naar aanleiding van de Westfaalse Vrede, Afb 5: Penning naar aanleiding van de Westfaalse Vrede, Münster 1648, Pax optima rerum-zijde. Münster 1648, Münster-zijde. 169 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 33