Aan de voorzijde van de meeste penningen, zoals die van ons, met de drie vredesduiven, is een profiel van de stad Münster afgebeeld. Er zijn minstens drie varianten van het opschrift of randschrift van deze voorzijde. Het meest inte ressant is: "MONAST[erium] /WESTPH[aliae]", "Münster in Westfalen"; "HIC MAUSOLAEUM MARTIS PACISQ[ue] /TROPHAEUM", "Hier [Münster] ziet men het mausoleum van Mars [het grafmonument van de god van de oorlog] en de trofee van de vrede". In dit randschrift wordt Münster geprezen en komt de wens tot uitdrukking dat het voorgoed afgelopen is met de oorlog. De tekst is inhoudelijk nauw verwant met het randschrift op de andere zijde van de penning: "Vrede is het hoogste goed". De betekenis van de penning is dus drieledig: lof voor de stad Münster; lof voor de vrede tussen Zweden, Frankrijk en de keizer en de wens dat de oorlog voor altijd begraven is. Impliciet is de boodschap een oproep om naar vrede te streven. Hergebruik van het motief In 1998 was het 350 jaar geleden dat de Vrede van Münster/ de Westfaalse Vrede werd geslo ten. Het is uitgebreid herdacht, onder meer met mooie tentoonstellingen in Münster en Osna- brück.10 Al eerder, in 1981, was er in Münster een re plica in zilver uitgebracht van de Pax optima rerum-penning. Bij de vormgeving van het logo voor de manifestaties van 1998 greep men terug op de voorstelling met de drie vredesduiven. Kennelijk waren de organisatoren getroffen door de kracht en de eenvoud van deze emble matische compositie. Ook in Nederland werd het jubileum van de vrede van 1648 gevierd. Er was een tentoon stelling in Den Haag en er werd een zilveren gedenkpenning geslagen, met aan de voorzijde koningin Beatrix, samen met een verkleinde afbeelding van de Pax optima rerum-penning. Pax optima rerum- haardplaten Al veel eerder, in de zeventiende eeuw, moet de kwaliteit van de voorstelling zijn opgevallen. Dat blijkt uit het hergebruik van het motief op de haardplaat uit Siegen, waarmee we dit ver haal zijn begonnen. Zeker een dozijn Pax optima rerum-haardplaten bevindt zich in collecties in Nederland. Behalve in het Markiezenhof, is er bijvoorbeeld ook één in het Rijksmuseum en in het Museum Rotterdam. Als je de afbeeldingen op internet vergelijkt, blijkt dat er verschillende varianten bestaan, met name wat de versierde rand betreft. Een bijzonder exemplaar bevindt zich in het stadhuis van Münster. Hij staat in de schouw van de Friedenszaal, de Raadszaal die door Terborch is geschilderd, waar in 1648 de vrede tussen Nederland en Spanje officieel is gesloten. En wat is nu de link met de geschiedenis van Bergen op Zoom? Ook voor onze stad was de vrede van 1648 van belang. Bergen was in de loop van de oorlog een belangrijke vestingstad geworden aan de grens van de Republiek. De Vrede van Münster zal zeker tot gevolg hebben gehad dat er wat druk van de militaire ketel ging. Een ander ge volg was, dat de rechtmatige erfgename van het markiezaat, de katholieke Maria Elisabeth II van 's-Heerenberg, niet langer buiten de deur kon worden gehouden. Zeer tegen de zin van het protestantse stadsbestuur nam ze het markie- zaat in bezit. Voor het Markiezenhof betekende Afb 6: Replica van de penning van 1648, Münster 1981. Afb 7: Gedenkpenning bij 350 jaar Vrede van Münster, Den Haag 1998. De Waterschans 4 - 2014 170

De Waterschans | 2014 | | pagina 34