Muurschilderingen Fons Gieles in De Driemaster overgeschilderd De muurschilderingen en het beeld 'St. Jan de la Salle' van de hand van Fons Gieles, uit 1959 en 1960 in de voormalige St. Janschool aan de Maaslaan in Bergen op Zoom Mariëlle Gieles Fons Gieles (1924-1995) is voor vele oudere Bergenaren een begrip. Velen leerden van hem tekenen, schilderen en kunstbeschouwing op het Mollerlyceum in Bergen op Zoom. Zo be vlogen als hij met zijn vak was en begaan met zijn leerlingen, zo bevlogen was hij ook met veel andere zaken: natuur, cultuur, geschiede nis en het rooms-katholieke geloof. Hij was verknocht aan Bergen op Zoom. Niet alleen vereerde hij de stad met tal van tekeningen en schilderijen maar hij was ook de man die de aanzet gaf tot archeologische opgravingen in de stad. Eveneens was hij in 1968 medeoprich ter van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom. Eind jaren vijftig van de vorige eeuw heeft mijn vader, kunstenaar Fons Gieles, een aantal muurschilderingen ontworpen en uitgevoerd voor de St. Janschool. Tegenwoordig heet deze school S.B.O De Driemaster, een school voor speciaal basisonderwijs. Ook ontwierp en hakte hij het beeld 'St. Jan de la Salle' voor de nis bij de schoolentree. De muurschilderingen zijn in 2013 overgeschilderd. Door een medewerkster van de school De Drie master werd ik er begin 2013 op geattendeerd dat er muurschilderingen in het gebouw aan wezig waren waarvan zij het vermoeden had dat die door mijn vader gemaakt waren. Wij zijn toen samen een keer gaan kijken en de schil deringen bleken wel degelijk van de hand van mijn vader te zijn! Hierdoor heb ik deze schilde ringen toevallig voor het eerst maar tevens ook voor het laatst in januari 2013 kunnen bekijken. Mij was verteld dat deze werken misschien zou den verdwijnen in verband met nieuwbouw en renovatie. De betreffende medewerkster had lang gedacht en ook te horen gekregen dat de muurschilderingen behouden zouden blijven. Maar renovaties hebben hun eigen dynamiek en voor zij het goed en wel besefte was het besluit gevallen dat de muurschilderingen overgeschil derd zouden worden. Aangezien ik in 1958 geboren ben, kon ik de schilderingen in de periode dat mijn vader ze maakte onmogelijk gezien hebben. Echter, mijn oudste zus Carien herinnerde zich naar aanlei ding van mijn toen nog af te leggen bezoek aan De Driemaster, dat pa in de late jaren vijftig een beeld in steen aan het hakken was van Jean Baptiste. Dat beeld zou bedoeld zijn voor een school aan de Maaslaan. Zij vroeg zich af of dat daar misschien nog zou staan. Zelf kende ik het beeld alleen van foto's. Tijdens mijn bezoek vorig jaar aan de school herkende ik het beeld direct. Het bevindt zich nog steeds in een nis in een ruimte bij de entree van de school. Nieuwsgierig geworden of ik in zijn nalaten schap nog iets van zijn werken in de voormalige St. Janschool zou kunnen terugvinden, ben ik gaan zoeken. In één van de plakboeken waarin hij zijn werk documenteerde, trof ik een folder aan van de St. Janschool met een foto waarop hij bezig is de laatste hand te leggen aan het bewuste beeld. Ook viel mijn oog op een kleine foto waarop mijn vader in zijn atelier aan het Ketelweggetje zit (vlakbij de Vijverberg op de plaats waar nu de flats Bunthof en Groeshof staan) en het beeld te zien is. Achterop de foto 173 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 37