k i INH 'j.- H feff schoolbestuur kreeg en de ideeën die hij aan vankelijk had voor de schilderingen, zijn heel goed beschreven in de recensie die, waarschijn lijk in Het Brabants Nieuwsblad, verscheen rond 1959. Dat artikel verscheen naar aanleiding van de opening van de nieuwe streekschool voor bijzonder lager onderwijs, de St. Janschoot, met betrekking tot zijn tot dan toe uitgevoerde werk; het beeld en de strandschildering. ringde een verdiept deel in de muur boven het keukenblok. De school lag en ligt vlakbij de Zeekant. Een strandtafereel was dan ook op zijn plaats want heel herkenbaar voor alle kinderen. Het linkerdeel is vertikaal opgebouwd en laat enkele kinderen zien die samen een zandkas teel bouwen. Het blauwe water, in decoratieve vlakken geschilderd, volgt vloeiend zijn loop Fons Gieles maakte decoraties streekschool St.-Jan in Strand De horizontale muurschildering van een strand tafereel, door mij kortweg Strand genoemd, be vond zich in de kantine. Strand was een lange, zandkleurige schildering en deze strekte zich uit over de volle breedte van het lokaal en om- binnen een zandgele omheining. Het midden deel is uitgestrekter van formaat. Hier zien we enkele kinderen, zittend in een zelf gegraven kuil, die doen alsof ze in een boot zitten en in de verte turen door de onderkant van een wijnfles. Een ruwe stok waaraan een kledingstuk wap- In de St, Janschool te Bergen op Zoomde nieuwe streekschool voor bJ,o.t heeft de Bergse kunst schilder Fons Gieles de hierbij af gedrukte muurschildering aange bracht in het overblijflokaal of zo men wil in de kantine van de school. Eti hoewel de kunstenaar niet pretendeert hier een bijzon der knop stuk kunst te hebben geleverd, mogen we op zijn minst wel zeggen, dat hij er in slaagde een verantwoorde en aardige wandversiering te maken. Met ons oordeel, dat het aardig is. kon de schilder instemmen. Hij heeft het ook niet anders bedoeld. De opdracht was niet gemakkelijk. Allereerst kreeg de kunstenaar te maken met de eisen van een een voudige wandversiering. Daarnaast had hij zich te houden aan verant woorde uitbeelding. En bovendien moest hij zich in zijn creatie ter dege realiseren, dat hij schilderde voor de geselecteerde jeugd, die hier school gaat. Zijn oorspronkelijke gedachte om in de muurschildering de legende van Reimerswaal uit te beelden moest hij dan ook laten varen. Het jou wel bijzonder gepast hebben in de omgeving van de school, van waar uit men immers het land van Rei merswaal overziet. Maar toch. vond de artiest een originele oplossing door het strandleven uit te beel den hetgeen ook een bijzonder sprekend onderwerp is In de om geving van dc school, die immers de zeekant heet en Is. In lichte kleuren, met hier cn daar een zwaar accent door een fellere tint, heeft hij een speelse tekening aangebracht van het strandleven. Het is zeer gaaf decoratief werk, waarin men alleszins het werk van Gieles herkent. Fons Gielen heeft een ongecompli ceerd stukje kunst geleverd met deze muurschildering, die sterk ge stileerd is. Hij heeft het vrolijk ge houden en volkomen naar de na tuur, In het centrum de jongens figuurtjes, die aan strandzeilen doen, links daarvan de jongens, die een kasteel bouwen en rechts het Bergse element met de jeugd, die krabben aan het vangen is. ,,Nu moet ik nog twee halletjes van de school vullen met wat de cora ties", vertelde Fons Gieles. Hij maakt daarvoor ontwerpen van straatmuzikanten en de jongen in de natuur Zoals ook met deze muur schildering in het overblijflokaal heeft hij het voornemen het fees telijk te houden. Zonder veel pre tenties, begrijpelijk en toch boei end. Overigens is dit zeer geslaagde de coratieve werk niet het enige, waarmee Gieles de school ver fraait. In de entree van de schooi werd al ee-der een indrukwekkend beeldhouwwerk aangebracht van deze kunstenaar. Weliswaar doet dit beeld, dat de grote pedagoog Jean Baptiste de la Salle met drie jon ge leerlingen voorstelt te zwaar wichtig aan temidden van deze jeugd, doch in elk geval heeft ions Gieles in deze compacte composi tie met een sterke expressie een voorname artistieke bijdrage gele verd aan het interieur van de 5chook Afb 3: Krantenbericht over Gieles' decoraties in de St. Janschool, eind jaren '50. Afb 4: Strand (detail zandkasteel), muurschildering, Fons Gieles 1959-1960. Foto Mariëlle Gieles. 175 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 39