Bergen op Weg de plaats waar auto-, spoor en waterwegen el kaar ontmoeten. Het Thoolse veer komt dan ook aan de orde in het boek, evenals de brug over de Eendracht. Beurtveren waren in de vroegere binnenvaart de belangrijkste tak van het langeafstandsvervoer. Reizen van meerdere dagen tot een week, soms op de kracht van de wind, wat heel wat vaardig heid en geduld vereiste, soms getrokken door paarden of mensen, Later ook met stoom- en motorkracht, wat weer een heel andere aanpak vergde. Het grote getijdenverschil in de Zeeuw se wateren maakte het allemaal extra moeilijk, terwijl het bij harde wind op de grote open wa teroppervlakken regelmatig mis ging. Wat heb ben die mensen het zwaar gehad! Omdat deze tak van vervoer zo oud is, komt ook de historie van Bergen op Zoom en van West Brabant in het boek uitgebreid aan bod. Het is altijd leuk om over de geschiedenis van je eigen streek te lezen, omdat van zaken waar je over leest vaak nog de overblijfselen of de gevolgen in de stad of in het landschap zijn terug te zien. Het boek bewijst hier zijn waarde als ankerpunt, want de ligging van de stad aan het water en veranderingen in deze situatie ten gevolge van het dichtslibben en vervolgens afdammen van de verbinding tussen Ooster- en Westerschelde, vormen de rode draad door de hele geschiede nis van het transport in onze regio. Omdat het varend vervoer georganiseerd was rond op kleinere schaal toegekende contracten en vergunningen om specifieke scheepvaart lijnen uit te baten, wordt dan ook aandacht besteed aan de beschrijving van individuele schippersfamilies en hun aandeel in het varend transport. De lotgevallen van deze families en hun onderlinge connecties die voor de opvolging en het behoud van contracten zorgden, zullen herkenbaar zijn voor Bergenaren. 2. Transport over wegen Vanuit mijn beroepsmatige achtergrond, aan vankelijk die van aardrijkskunde- en geschie denisleraar, later van internationaal chauffeur, heb ik (Paul) het boek over het transport over de weg als eerste ter hand genomen. Als je, zoals ik, veertien jaar op de vrachtwagen hebt gereden, heb je wel een idee hoe die wereld in rRANSPQRf OVERWEGEN! i- Ph -iflRTrr MLuÜlL I nAlurUjIu elkaar steekt, althans vanuit het standpunt van een werknemer. De doordachte behandeling van de Bergse on dernemingen in alfabetische volgorde heeft tot een standaardwerk geleid over de geschiede nis van het wegtransport in al zijn facetten. Al lezend komen we van alles te weten over de betreffende ondernemersfamilies. Daarbij valt op dat ondernemingszin en het streven naar verbetering van de concurrentiepositie ge meenschappelijke karaktertrekken zijn bij al die families en steeds van essentieel belang in de bedrijfsvoering. De foto's in het boek geven een goed beeld van de verschillende tijdsperioden. Het begin ligt bij de eerste vrachtwagens in de jaren 1920, en het loopt via de wederopbouw na de oorlog met me rendeels Amerikaans materieel uit legerdumps, tot de opkomst van typische wagens in de jaren vijftig en zestig, met DAF als toonaangevend merk. Een kenmerkend tijdsbeeld is de foto van de drie zandkippers van de firma A. Bakx die naast elkaar geparkeerd staan op een regen achtige Zuidzijde Zoom. Moet je nu nog eens proberen, drie vrachtwagens op een belangrijke verkeersader diagonaal parkeren voor een foto! Zoals altijd bij het samenstellen van een werk 181 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 45