In memoriam Ad van den Bulck, een markante Bergenaar 17 oktober jongstleden kreeg Ad van den Bulck, oud-voorzitter van de Geschiedkundige Kring, de mededeling dat hij onge neeslijk ziek was. Op 28 oktober, nauwelijks tien dagen later, overleed Ad op 74-jarige leeftijd. Ad en de Geschiedkundige Kring Hart en ziel van Ad lagen bij alle cultuur-historische aspecten van Bergen op Zoom. Het verbaasde dan ook niet dat hij al op 1 oktober 1968 lid werd van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom (hierna: Kring). Tien maanden eerder was de Kring opgericht door een aantal inwoners dat de geschiedenis van de stad wilde propageren en zich wilde inzetten voor het behoud van het cultureel erfgoed. Aangezien de passie van Ad zich ook daarop richtte, werd hij als vanzelf sprekend lid. Hij wilde zijn talenten aanwenden voor de Kring en haar doelstellingen. Hij werd al zeer gewaardeerd voor zijn bijdragen aan de vereniging als lid, maar de grootste vervulling van zijn passie kon hij vinden in zijn voorzitter schap; van april 2007 tot april 2013 vervulde hij twee termijnen. Direct na zijn aantreden kon hij zijn talenten aanwenden bij de voorbereidingen voor het 40-jarig jubileum van de Kring. In dat eerste jaar van zijn voorzitterschap gaf hij ook de aanzet voor een meerjarig beleidsplan en voor een plan van aanpak voor werving van nieu we leden. Hoewel 2008 een druk jubileumjaar was, weerhield dat Ad er niet van om nieuwe initiatieven te ontplooien, zoals het opzetten van meer samenwerking met andere erfgoed organisaties en de gemeente Bergen op Zoom in het kader van de Open Monumentendagen. En Ad had meer ideeën. Samen met de redactie van De Waterschans werd in 2008 de lay-out van het blad gemoderniseerd en twee jaar later werd met de digitalisering van het ar chief van Het Markiezen hof ook De Waterschans naar een idee van Ad gedi gitaliseerd. De School voor Geschiedenis Bergen op Zoom is een van de acht steden in Nederland waar de geschiedenis van stad en omstreken onder wezen wordt aan ieder die belangstelling heeft voor het verleden van de stad en omgeving. In onze stad was Ad de initiator en stimulator bij het tot stand komen van onze School voor Geschiedenis. Bovendien nam hij veel lessen voor zijn rekening. Sinds de oprichting van de School voor Geschie denis vier jaar geleden behaalden honderden cursisten hun certificaat. De eerstejaars ont moetten bij de afsluitende wandeling Ad steevast in de Meersche Tuin, waar hij - ook in sneeuw en wind - enthousiast zijn verhaal vertelde over die plaats en het aangrenzende Kleine Hof. De tweedejaars werden in hun afsluitende les door Ad meegevoerd door Het Markiezenhof, een van de vele gebouwen in Bergen op Zoom waarop hij zo trots was en voor het behoud waarvan hij pal stond. Dat de School voor Geschiedenis van de start af in juni 2010 zo'n succes werd, deed Ad enorm goed, want daarmee bereikte hij wat hem zozeer dreef: de verspreiding van kennis over de geschiedenis (in ruime zin) van Bergen op Zoom en omstreken. Schrijverstalent Het geschreven woord was voor Ad een van de pijlers waarop hij bouwde om zorgen te uiten over erfgoed, en zijn gereedschap om anderen te informeren over zijn stad en deze aldus te De Waterschans 4 - 2014 142

De Waterschans | 2014 | | pagina 6