betrekken bij het behoud van het historisch erf goed. Met zijn vloeiende pen wist hij lezers altijd te boeien en zodoende heeft Ad veel betekend voor het beschrijven van de geschiedenis van onze stad. Ad schreef heel veel artikelen voor De Waterschans, participeerde in diverse boeken waaraan de Kring een bijdrage leverde en aan eigen uitgaven van de Kring. Recent had hij als auteur een groot aandeel in het ledengeschenk Bergen Betrokken. Tevens verzorgde Ad bij de presentatie van dit boek een toelichting over de totstandkoming ervan. Het was zijn laatste op treden. Uit de vele publicaties in boekvorm wil ik er één noemen, omdat het ook voor Ad een hoogtepunt in zijn schrijverscarrière vormde: de bewerking en vertaling - en daarmee de ontslui ting - van het boek Histoire Abrégée de la Vitte de Bergen op Zoom, het eerste geschiedenisboek over Bergen op Zoom, in 1761 geschreven door Johan Faure. Een prestatie van formaat, die Ad realiseerde samen met onder andere Willem van Ham, die jarenlang bronnenonderzoek deed. Voor zijn publicaties bracht hij vele uren door in het archief. Dat bleef niet beperkt tot Bergen op Zoom, want om meer te weten te komen over Bergen op Zoom in de achttiende eeuw reisde hij af naar Parijs om daar archiefonderzoek te doen. Bij het 40-jarig jubileum van de Kring ver scheen een themanummer van De Waterschans over de jaren zestig. Zoals alleen Ad dat kon, schreef hij in dat nummer het artikel 'Bergen op Zoom aan een ramp ontsnapt' over het 're constructieplan centrum' van Ir. J. de Ranitz uit 1961. In dat plan zou de historische binnenstad ten prooi vallen aan een enorme kaalslag ten behoeve van een verkeerscirculatieplan. Om meerdere redenen en tot genoegen van de Ber- genaren met een historisch besef zoals Ad, ver dween dat plan in een bureaulade nadat alleen het onderdeel verkeersdoorbraak Gevangen poort (Westersingel) was uitgevoerd. Bewaarder van Erfgoed Met zijn nuchtere en kritische visie heeft hij een onuitwisbare rol vervuld bij het behoud van het cultureel erfgoed in Bergen op Zoom. De lokale politiek liet hem verre van onverschillig zodra die raakte aan de historie in brede zin van de stad en kon op zijn verweer rekenen wanneer er naar zijn oordeel niet juist met de historische waarden van Bergen op Zoom werd omgespron gen. Hij schroomde niet zijn door de jaren heen zeer uitgebreide netwerk aan te spreken als de zaken niet gingen zoals hij dat voorstond. Hij stond aan de wieg van de Vereniging Binnenstad, stond op de bres om de bebouwing van De Ham te voorkomen en zette zich ook in om te voorko men dat op het vestingwerk 'De Waterschans' een de geschiedenis geweld aandoende be bouwing zou komen. Hij zette ook hiervoor zijn schrijverstalent in door over het vestingwerk twee artikelen te schrijven in De Waterschans. Ik denk niet dat ik overwaardeer als ik schrijf dat Ad een grote bijdrage geleverd heeft aan het uit de vergetelheid halen en naar Bergen op Zoom overbrengen van een replica van de stadsplattegrond, die gemaakt was na het beleg van 1747. Reeds in 2009 schreef hij over die ma quette in een artikel in De Waterschans dat er niet twee, maar drie exemplaren bestaan. Nadat de maquette in 2012 naar Bergen op Zoom overgebracht was, gaf hij vele malen uit leg bij de expositie in Het Markiezenhof. Het be houden van die maquette voor Bergen op Zoom vervult een grote rol in het kennis kunnen blij ven nemen van ons (steden-)bouwkundig erf goed. Niet voor niets doceerde Ad op de School voor Geschiedenis over de stedelijke ontwikke ling van Bergen op Zoom door de eeuwen heen. De mens Ad van den Bulck Bij de beschrijving van wat ik Ad zijn verdiensten voor en nalatenschap aan Bergen op Zoom wil noemen, mag de persoon zelf niet vergeten worden. Ad was een begenadigd schrijver en hij was welbespraakt. Hij was een vorser die er niet voor terugdeinsde zijn geschriften en uitspraken te onderbouwen na eindeloos spit- werk in archieven. Hij was een rasverteller, een bevlogen docent. Gedreven bij alles wat hij de moeite waard vond om aan te pakken. Hij was daarbij altijd kritisch, vaak scherp, maar liet ie der in zijn waarde. Als de persoon Ad al met en kele woorden te typeren zou zijn dan denken wij in het bestuur aan gepassioneerd, flamboyant, hartelijk, een 'mensenmens'. Een man rijk aan ideeën, die daarmee anderen wist te enthousi asmeren. Ad van den Bulck was een indrukwekkende persoonlijkheid, een hoeder van het erfgoed in Bergen op Zoom. Voor onze stad, maar ook voor de Geschiedkundige Kring heeft Ad veel betekend. Joost de Graauw, voorzitter. 143 De Waterschans 4 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 7