Opgravingen onder Sint Joris in de Huijbergsestraat Marco Vermunt In het begin van 2011 werd een opgraving uitge voerd op het erf van het voormalige hoekpand Huijbergsestraat-Schoolstraat, waar vroeger de discotheek 'Vips' gevestigd was. De opdracht gever voor het onderzoek was de firma BPA BV uit Ridderkerk die de bouwval had gekocht om er elf stadswoningen voor in de plaats te bou wen. Het veldwerk duurde precies elf dagen en werd ondersteund door veel vrijwilligers, zowel van de Stichting In den Scherminckel als van de Heemkundekring Roosendaal. Zoals bij elk archeologisch onderzoek waren er ook hier van tevoren verschillende vragen ge formuleerd waar de opgraving antwoorden op moest geven. We wilden bijvoorbeeld weten of er sporen uit de Romeinse tijd waren, wanneer de straat voor het eerst werd bewoond en hoe de bebouwing zich in de loop der eeuwen had ontwikkeld. Tijdens de opgraving bleek dat er vrij veel sporen van oudere bewoning bewaard waren gebleven, vooral aan de kant van de Huij bergsestraat. In deze bijdrage proberen we, in chronologische volgorde, een overzicht te pre senteren van de archeologische en historische bronnen van het onderzoeksterrein1. De voorstedelijke sporen Het terrein ligt op de rand van een helling, wat goed zichtbaar is in de Schoolstraat. Het maai veld stijgt van 8,60 meter boven NAP tot bijna 13 meter boven NAP in de Bosstraat. Het is moei lijker voor te stellen, maar de omgeving zag er ruim tweeduizend jaar geleden totaal anders uit. Het vaste zand onder de Huijbergsestraat lag toen twee meter lager dan nu en de omge ving van de Bosstraat was iets hoger. Het ge bied van het Thaliaplein en de Huijbergsestraat was met veen bedekt en bijzonder nat. Het veen bereikte een hoogte van ongeveer 7,25 meter boven NAP. Een groot deel van het onderzochte perceel was toen met een laag veen bedekt, al leen het uiterste zuidelijke gedeelte was er vrij van. In die omstandigheden bood het terrein geen goede ondergrond voor bewoning en het verbaast dan ook niet dat er geen Romeinse sporen werden gevonden. De dichtstbij gelegen bewoning of bebouwing was ter hoogte van de Gertrudiskerk en op het Thaliaplein bevond zich een rituele offerplaats in de vorm van een ven netje, zoals de opgravingen van 2002-2007 heb ben aangetoond. Het duurde tot de middeleeuwen voor dit gedeelte van de stad opnieuw in cultuur Afb. 1: Een blik op het opgravingterreintje vanuit de Huijbergsestraat. De Waterschans 4 - 2014 144

De Waterschans | 2014 | | pagina 8