De prelaat in de Theodoorkamer Definitieve identificatie van een portret in het Markiezenhof1 Daphne Valentijn Het Markiezenhof heeft meerdere geschilderde portretten in de collectie van mensen die van belang zijn geweest voor de geschiedenis van Bergen op Zoom. De portretten van de laatste markies, Karl Philipp Theodor van de Palts Sulz- bach (1724-1799) en van markiezin Elisabeth Maria Aloyse Augusta van de Palts (1721-1793), naar originelen door Georges Desmarées in de Theodoorkamer, zijn daar goede voorbeelden van. Dat geldt ook voor de twee portretten van markiezin Henriëtte Francisca van Hohenzol- lern-Hechingen (1642-1698) in de Hofzaal, waarin ze is afgebeeld op zeven- en op twintig jarige leeftijd. Het latere portret is vermoede lijk vervaardigd bij het huwelijk van Henriëtte met Frédéric Maurice II de la Tour d'Auvergne in 1662.2 Een onbekende prelaat Links naast de twee eerder genoemde schilde rijen in de Theodoorkamer hangt al jaren een fraai portret van een katholieke geestelijke. (afb. 1) De identiteit van deze man is tot op heden niet met zekerheid vastgesteld, evenmin als die van de maker van het schilderij. In 2011-2012 heb ik in het kader van mijn bache lor afstudeerscriptie voor de studie kunstge schiedenis dit portret bestudeerd en een poging gedaan de afgebeelde persoon en de schilder nader te identificeren.3 Het schilderij is een driekwart portret, waarin een geestelijke is weergegeven van de kruin tot aan de knieën. De man heeft een gezet voor komen en is gekleed in een superplie.4 Over de superplie draagt hij een witte koor mantel en ten slotte een eveneens witte aumusse die zijn schouders en borst bedekt.5 De koormantel is over de linkerarm gedrapeerd. In zijn linkerhand houdt hij een bonnet die eveneens wit is, maar aan de binnenzijde van rode voering voorzien.6 De rechterhand van de geestelijke is hoger ge heven, tot zijn middel, en hij houdt daarmee een klein rood boekje vast; hij heeft zijn wijsvinger tussen de pagina's geplaatst. De man lijkt voor een balustrade te staan die grotendeels aan het oog wordt onttrokken door een groen gordijn. Langs een marmeren zuil uiterst rechts wordt de blik van de beschouwer naar een wolken hemel getrokken die roze kleurt: een avond hemel. Het schilderij heeft geen opschrift, er is geen familiewapen aangebracht, het is niet gesig- Afb. 1: Gilles Aüou, Frédérique Constantin de la Tour d'Auver gne, olieverf op linnen, 196,5 x 93 cm, 1722 (Bergen op Zoom, Markiezenhof, inv. nr. 02541). Foto Markiezenhof, Peter Priester' De Waterschans 1 - 2015 12

De Waterschans | 2015 | | pagina 12