neerd en ook niet gedateerd. Aan de haardracht en de kledij te zien, betreft het een stuk uit het eind van de zeventiende of de eerste helft van de achttiende eeuw. De geportretteerde is een Fransman, omdat de aumusse die hij draagt kenmerkend was voor de kleding van de hogere geestelijkheid in Frankrijk.7 De vroegste informatie over dit schilderij is te vinden in het aankoopdossier uit 1940 en op de later aangemaakte inventariskaart in het archief van het Markiezenhof.8 De gegevens zijn niet eenduidig. De afgebeelde persoon werd aanvankelijk (in 1940) gehouden voor Emmanuel Théodose de la Tour d'Auvergne, kardinaal van Bouillon (1643-1715), zwager van bovengenoemde markiezin Henriëtte Francisca. Zo wordt hij althans genoemd in een brief van burgemeester en wethouders. In de brief doen zij een voorstel aan de gemeen teraad om vijf schilderijen aan te kopen "die het hiaat vullen dat er bestaat in de reeks schilde rijen van Heeren en Markiezen die de gemeente reeds bezit".9 Op de inventariskaart staat echter ook dat de geestelijke mogelijk één van de twee broers van Francois Egon de la Tour d'Auvergne zou kunnen zijn, dus een zoon van Henriëtte Francis ca, namelijk Henri Oswald (1671-1747), kanun nik en Groot Provoost van het Domkapittel van Straatsburg en in 1740 benoemd tot kardinaal; óf, "meer waarschijnlijk", Frédéric Constantin de la Tour d' Auvergne (1682-1732), kanunnik te Luik en Straatsburg en in laatstgenoemde plaats later tevens Grand Doyen (Groot Deken) van het Domkapittel. Hieruit blijkt dat er bij de aankoop van het schilderij in 1940 wel vermoe dens waren over de identiteit van de geportret teerde geestelijke, maar geen zekerheid. Op grond waarvan er werd gedacht aan een prelaat uit het geslacht De la Tour d'Auvergne, is in eerste instantie niet direct duidelijk. In het schilderij zelf is er immers geen enkele aanwij zing in die richting. Mogelijk was er sprake van mondelinge overlevering bij de oorspronkelijke eigenaren van het schilderij. Wellicht heeft ook de herkomst een rol gespeeld. Het schilderij van de geestelijke werd door veilinghuis A. Mak te Dordrecht aangeboden namens Carolus Vergroesen (1880-1957), erfgenaam van een aanzienlijke Bergse familie, samen met portret ten van markies Karl Philipp Theodor en zijn echtgenote Elisabeth.10 Als deze drie schilderijen van leden van één familie langere tijd bij elkaar zijn geweest, is het goed voorstelbaar dat het portret van de geestelijke één van de voogden voorstelt van Marie Henriëtte de la Tour d'Auvergne, de moeder van Karl Philipp Theodor.11 Tijdens haar minderjarigheid waren de hier boven genoemde geestelijken, twee ooms en een oudoom, alle drie gedurende enige tijd actief als haar voogd.12 Omdat de drie te koop aangeboden schilderijen lange tijd eigendom zijn geweest van de familie Vergroesen is het dus inderdaad mogelijk dat zij al sinds de acht tiende eeuw bij elkaar zijn.13 De vraag was dus: is één van de drie voogden in het portret afgebeeld, en wie dan, of gaat het toch om een andere geestelijke? De inleiding van dr. W.A. van Ham bij de heruitgave van Faure's Beknopte historie van de stad Bergen op Zoom was het eerste uitgangspunt voor mijn onderzoek.14 In zijn publicatie heeft Van Ham een afbeelding van het schilderij van de onbekende geestelijke opgenomen. Hij identificeert hem als Frédéric Constantin de la Tour d'Auvergne (ca. 1720), echter zonder argumenten. Naast dit portret toont hij ook afbeeldingen van de twee andere voogden van markiezin Marie Henriëtte: Emmanuel Théodose en Henri Oswald, beiden in kardinaalskleding.15 Van de laatste twee zijn nog meer portretten bekend.16 (afb. 2) Emmanuel Theodose en Henri Oswald zijn aan hun specifieke gelaatstrekken goed te herken nen. Als je hun portretten vergelijkt met het schilderij in het Markiezenhof is het duidelijk dat daarin iemand anders moet zijn geportretteerd. Mogelijk zou dat dan dus Frédéric Constantin zijn. Van hem was echter geen portret bekend, zodat het maken van een vergelijking niet moge lijk was en er dus ook geen definitief uitsluitsel kon worden gegeven over de identiteit van de geestelijke in het portret van het Markiezenhof. De kunstenaar Gilles Allou Omdat er geen (of geen andere) portretten van Frédéric Constantin bekend waren, was de volgende stap in het onderzoek het achterhalen 13 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 13