van de kunstenaar die het schilderij heeft ver vaardigd. Hiervoor was het belangrijk om te kijken naar portretschilders die actief waren tussen circa 1675 en 1750 en die in de stijl werk ten waarin het portret is geschilderd. De stijl is classicistisch, het onderwerp een Franse gees telijke en deze randvoorwaarden beperkten eveneens het kader waarbinnen gezocht moest worden. Uiteindelijk waren het echter toeval en een beet je geluk die uitkomst brachten, zoals vaak het geval is bij kunsthistorisch onderzoek. Mijn collega Jan Peeters bracht een afbeelding in een oude veilingcatalogus van Christie's onder mijn aandacht. De foto stelde een portret voor van een amoureus koppel in een landschap door de Franse kunstenaar Gilles Allou (1670- 1751).17 (afb. 3) Dit schilderij lijkt in meerdere opzichten nauw verwant aan het portret van de geestelijke in het Markiezenhof. De wijze waarop de gezichten zijn vormgegeven, met hetzelfde type ovale ogen, oogleden en wenkbrauwen als de gees telijke, maar ook de stofuitdrukking, zijn vrijwel identiek. Kenmerkend is ook de wijze waarop in beide voorstellingen de handen zijn weerge geven. Ze vallen op en wekken de illusie van beweging. Hierdoor trekken ze sterk de aandacht van de beschouwer. Vanwege de overeenkomsten zou het portret in het Markiezenhof dus moge lijk aan Gilles Allou kunnen worden toege schreven. Over de kunstenaar Allou (1670-1751) is weinig bekend, er is bovendien nauwelijks werk van hem bewaard gebleven.18 Gilles Allou was sinds 1694 als beginnend schil der in opleiding bij de Académie Royale de Painture et de Sculpture te Parijs. In 1711 werd Allou als volwaardig lid geaccepteerd door dit prestigieuze koninklijk genootschap van beroepskunstenaars.19 Om de vier jaar organiseerde de Académie een Salon (groepstentoonstelling) in het Louvre, destijds nog koninklijk paleis. In de tentoonstel lingscatalogi wordt ongeveer dertig keer een portretschilderij van Allou vermeld. Helaas zijn de meeste van deze werken niet meer terug te vinden. Wel zijn de drie portretten bewaard op grond waarvan hij in 1711 als lid tot de Académie werd toegelaten.20 Ook in deze drie portretten is nauwe verwant schap op te merken met het schilderij in het Markiezenhof. Afb.3: Gilles Allou, Een amoureus koppel in een landschap, olieverf op linnen, 97,4 x 129,5 cm, ca. 1725 - 1750 (Particuliere collectie). 15 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 15