Toch waren stilistische overeenkomsten met het klein aantal schilderijen dat is overgebleven van het oeuvre van Allou niet voldoende om met zekerheid vast te kunnen stellen dat hij de schil der moet zijn geweest van het portret. Uiteraard heb ik ook het werk van andere kunstenaars uit de tijd en omgeving van Frédéric Constantin in stilistisch opzicht vergeleken met het schilderij. Naar mijn mening konden ze echter niet voor het auteurschap in aanmerking komen. Een bijzondere prent Vervolgens deed zich een gebeurtenis voor die voor mijn onderzoek doorslaggevend was. Tot mijn grote verrassing kwam ik eindelijk een echt portret op het spoor van Frédéric Constantin. Het was een gravure naar een portret in pastel, dat ooit gemaakt bleek te zijn door niemand minder dan Gilles Allou. (afb. 5) De gravure bevindt zich in de collectie van de Bibliothèque Nationale te Parijs.21 Ik ontdekte deze gravure in de online publicatie Dictionary of pastellists before 1800 van Neil Jeffares. Hier wordt Gilles Allou vermeld achter de naam van Frédéric Constantin in de lijst van in pastel geportretteerden.22 Na contact met Jeffares werd duidelijk dat hij hier verwijst naar een portret van Frédéric Constantin in prentvorm, in 1714 vervaardigd door Simon Thomassin (1687-1741) naar een heden onbekende pastel door Gilles Allou. Jeffares had echter alleen een verwijzing gevonden naar de prent in de collectie van de Bibliothèque Nationale. Hij had de prent, of de pastel waarop de prent is gebaseerd, nooit in het echt gezien. Het Markiezenhof bestelde een hoogwaardige digitale afbeelding van de prent bij de Bibliothèque Nationale, waardoor ik hem nu hier kan afbeelden. De gravure stelt het portret van Frédéric Con stantin voor in de periode 1707-1714.23 Het randschrift om het portret leest in verta ling: "De doorluchtige prins Frédéric Constantin de la Tour d'Auvergne, kanunnik te Straatsburg en prior en begunstiger van [het klooster van] De Heilige Maria in La Charité sur Loire etc."24 De fysieke overeenkomsten met het gezicht in het portret van de geestelijke in het Markiezen hof zijn overtuigend. Eindelijk is er definitieve zekerheid over de identiteit van de prelaat in het wit naast de markiezen en markiezinnen in de stijlkamer. Nu blijkt dat het portret van Frédéric Constantin al die tijd op zijn plaats heeft gehangen tussen die van zijn adellijke familieleden. Behalve overeenkomsten zijn er ook verschillen tussen de prent en het schilderij in het museum. Het portret in de gravure door Thomassin is van een ander type dan dat in het schilderij. De prent is een portret ten halve waarin Frédéric Constantin is gezeten in een armstoel met een hoge rugleuning. Hij is gekleed in een witte, hermelijnen aumusse over een witte superplie. De aumusse is fraai afgezet met zwarte herme lijnstaartjes langs de rand. In dit portret is de traditionele capuchon van de aumusse duidelijk zichtbaar, in tegenstelling tot die in het geschil derde portret. Ook draagt Frédéric Constantin een brede bef over het geheel, een accessoire die we vaker terug zien in portretten van katho lieke geestelijken in vroegere eeuwen. De datering van het schilderij De kleding van Frédéric Constantin in het ge schilderde portret van Allou biedt een eerste aanknopingspunt voor het bepalen van het jaar Afb. 4: Gilles Allou, Portret van een onbekende man, olieverf op linnen, ca. 1711-1725 (Particuliere collectie) 17 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 17