waarin het schilderij mogelijk werd vervaardigd. We moeten hierbij in aanmerking nemen dat het laten schilderen van een portret een prij zige aangelegenheid was, zelfs voor een telg uit een rijke adellijke familie. Het gebeurde dan ook vaak om een belangrijke gelegenheid te markeren en in een geschilderd portret vast te leggen, zoals een verloving, een huwelijk of een aanstelling in een belangrijk ambt. De kleding zegt iets over de geportretteerde en over zijn rang binnen de hiërarchie van de katholieke kerk. De koormantel, superplie en aumusse, in eerste instantie uiteraard bedoeld om de drager warm te houden, zijn van dure stoffen gemaakt. Het fijne linnen, het fraaie katoen en het prachtige bont hadden mede als functie om de status en rijkdom van de persoon te weerspiegelen. En Frédéric Constantin had beide. Hij had niet alleen de rang van kanunnik - en later Groot Deken - van het Domkapittel van Straatsburg, maar hij behoorde ook tot één van de oudste adellijke families van Frankrijk. Vanwege de witte kleur van de kledij wordt in de veilingcatalogus van veilinghuis A. Mak vermeld dat het schilderij een portret is van een kanunnik van de Witheren, een kloosterorde van de Norbertijnen.25 De witte kledij geeft echter geen uitsluitsel over de orde die de geestelijke aanhangt. Ook Domini canen, die normaliter in een zwart-wit habijt ge kleed gaan, verschijnen wel eens in het wit, zoals het schilderij Verschijning van Maria aan St. Domi- nicus laat zien. (afb. 6) Zij zijn hier afgebeeld als kanunnik, allen in het wit gekleed, met uitzon dering van twee priesters, die zwarte gewaden dragen. Frédéric Constantin werd op 8 juni 1727 door zijn broer Henri Oswald tot priester benoemd te Saverne; hij was toen 45 jaar oud.26 Omdat hij op het portret niet in het zwart is gekleed en er ook jonger uitziet dan 45 jaar, kan geconcludeerd worden dat het portret niet deze gelegenheid diende te markeren. Een logischer datering voor de opdracht van een portret zou het jaar 1722 zijn, want op 22 juni van dat jaar werd Frédéric Constantin gekozen tot Groot Deken of hoofd van het Domkapittel, van Straatsburg.27 Ook de kanunniken van dit kapittel gingen in het wit gekleed. Dat blijkt onder meer uit het portret van Francois-Camille de Lorraine (1 726 1 7 8 8).28 (afb. 7) Hij was een van de latere opvolgers van Frédéric Constantin als Groot Deken van het Straatsburg- se Domkapittel. De kleding van De Lorraine ver toont opvallende overeenkomsten met die van Frédéric Constantin. De Lorraine zit in een stoel en is geheel in het wit gekleed. Hij draagt een hermelijnen aumusse over een superplie van wit te kant. De aumusse is gevoerd met rode zijde. Hij houdt net als Frédéric Constantin zijn vinger tussen de pagina's van een boek waarvan hij opkijkt. Tenslotte, omdat Frédérique Constantin in zijn schilderij een aumusse draagt, is het mogelijk Afb. 6: Onbekende schilder, Maria verschijnt aan St. Domi- nicus, olieverf op paneel, 87,5 x 47,5, 15de eeuw (Utrecht, Het Catharijneconvent, inv. nr. ABM s00071). Foto auteur. De Waterschans 1 - 2015 18

De Waterschans | 2015 | | pagina 18