dat hij het portret in het najaar of in de winter van 1 722 heeft laten maken. De aumusse bood de ka nunnik enige warmte tijdens de verplichte, einde loos lange gebedssessies in de koude kerk. Maar of het werkelijk winter of zomer was, blijft onzeker, omdat het prachtige bont, zoals eerder vermeld, ook als statussymbool diende en misschien zelfs speciaal voor het portret werd gedragen. Rechtmatige plaats De definitieve identificatie van het schilderij als een portret van Frédéric Constantin de la Tour d'Auvergne, waarschijnlijk vervaardigd door Gilles ALLou in 1722, is een essentieel gegeven voor de collectie van het Markiezenhof en voor onze kennis van de geschiedenis van Bergen op Zoom. Met deze identificatie en met de ontdekking van een tweede portret in de vorm van een prent heeft deze belangrijke historische figuur definitief een gezicht gekregen. Het geschilderde portret mag zeker tot de topstuk ken van het museum worden gerekend. Terecht hangt Frédéric Constantin in de Theo- doorkamer tegenover het nichtje voor wie hij als voogd de zorg op zich nam. Korte biografie van Frédéric Constantin 3 april 1682: geboren te Parijs als kind van Henriëtte Francisca, markiezin van Bergen op Zoom, en Frédéric Maurice II de la Tour d'Auvergne, graaf van Olièrgues. Groeit op in het stadspaleis aan de Rue du Cherche Midi. (fau bourg Saint-Germain) 25 februari 1694: gekozen tot domicellaire (juniorkanunnik) in het Domkapittel van de kathedraal van Straatsburg. 1 702: vermeld als woonachtig in het Collége Mazarine (tegenwoordig Institut de France, aan de Seine tegenover het Louvre), alwaar hij waarschijnlijk zijn priesteropleiding krijgt. 1704: benoemd tot prior van de kloosters te Pont St. Esprit, Nantua en Bugey. februari 1 706: benoemd tot prior van de abdij van Longpont. december 1707: ontvangt van oom Emmanuel Théodose, kardinaal van Bouillon, de functie van prior van de abdij van La Charité sur Loire. 1708: begint samen met broer Henri Oswald, abbé d'Auvergne, de bouw van een nieuw stadspaleis in de Rue de l'Université (faubourg Saint-Germain). Architect: Pierre Cailleteau. 1714-1722: treedt samen met broer Henri Oswald op als voogd voor Marie Henriëtte, markiezin van Bergen op Zoom, beider minderjarig nichtje. Verblijft in deze periode enkele malen in Nederland. 6 november 1717: benoemd tot prior van de abdij van Notre Dame de la Valassestaat deze functie echter in maart van het volgende jaar weer af ten gunste van zijn broer Henri Oswald. 1717: bevorderd tot capitulaire (volwaardig kanunnik met stemrecht) in het Domkapittel van Straatsburg. 1721: begint de bouw van een stadspaleis (Ho tel du Grand Doyenné, tegenwoordig l'Eveché) te Straatsburg. Architect: Robert de Cotte. 20 juni 1 722: gekozen tot Grand Doyen (Groot Deken) door het Straatsburgse Domkapittel. 8 juni 1727: door broer Henri Oswald benoemd tot priester in Saverne. 5 juni 1732: overlijdt te Straatsburg. De meeste gegevens uit: M.L. Moréri, Supplément au Grand Dictionaire historique, généalogique, géo- graphique etc., deel II (M-Z), Paris 1735, pag 369. Vriendelijke mededeling van de heer Rochus van den Bergh. Afb. 7: Francois-Hubert Drouais, Francois Camille de Lorrai ne, olieverf op linnen, 79 x 64 cm, 1769 (Versailles, Musée National des Chateaux de Versailles et de Trianon 19 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 19