Familie Löb Anje van Buuren-Meinardi De familiegeschiedenis Ludwig (Lutz) Löb wordt op 16 november 1881 in Euskirchen in het Rijnland, (Duitsland) ge boren. In het stamboomboek van voorvader Norbert Leo Löb staat boven de naam van Lutz een zegenwens geschreven: "Mijn zoon Jehoeda, zal hij lang leven, is gebo ren Mazzal tov in de vierde dag (woensdag) de 24ste chesj van 1881. God zal hem grootbrengen voor Tora, choepa1 en goede daden".2 De ouders van Lutz, Nathan Löb (*1854 Münster- eifeL) en zijn vrouw Lina Rubens 1854 Gelsen- kirchen), zijn liberale Joden. In 1877 huurt Nathan in het centrum van Euskirchen een kle ding- en textielmagazijn. Aan het eind van de negentiende eeuw zijn er hevige pogroms in Polen en Rusland. In die tijd zoeken veel Joden uit Oost- en Midden Europa een veilig heenkomen in Engeland of Amerika, maar ook in Duitsland. De komst van Oost-Europese Joden, die voor het merendeeL orthodox zijn en die door hun kLeding opvaLLen, versterkt het antisemitisme in DuitsLand. Wat de reden van Nathan ook is, hij besluit in 1882 naar Nederland te emigreren om in Den Haag een nieuw bedrijf op te zetten. Lina blijft met twee kinderen in Euskirchen wonen. Met hulp van zijn broer Moritz en de knecht Jakob Sachs richt Nathan aan het Noordeinde 109 zijn nieuwe zaak in, waar kleding op afbetaling gekocht kan worden; een ongewoon fenomeen in die tijd. Hij weet dat in Den Haag veel ambte naren wonen, die een vast salaris hebben en zij zullen hun kleding op afbetaling zeker kunnen betalen. Als alles op orde is, verhuist Lina met de twee kinderen naar Den Haag. Het gezin gaat boven de winkel wonen. In de winkel worden kleding en stoffen verkocht. Tijdens de verhuizing blijken de serviezen, bestemd voor dagelijks gebruik (voor vlees- en melkprodukten3) en voor het Joodse Pesach (Pasen), door elkaar geraakt te zijn. Eigenlijk zouden de serviezen weggedaan moeten worden, maar ze besluiten dit niet te doen en dit wordt hun eerste stap weg van de spijswetten. Ook heeft het gezin Löb in Den Haag weinig binding met de aldaar levende Joodse Gemeenschap. Het succes van Nathan Na een paar jaar komt Nathans broer naar Nederland en opent een filiaal in Amsterdam. Nathan laat een particuliere telefoonlijn tussen de zaken in Den Haag en Amsterdam aanleggen; zeer uitzonderlijk voor die tijd. In de jaren daar op komen Nathans broers en zusters succes sievelijk over naar Nederland, waar ze met hun echtgenoten filialen openen in Utrecht, Arnhem, Groningen, Haarlem en Amsterdam. Het resul taat is dat er rond 1900 negen vestigingen van de familie Löb in Nederland zijn. Lutz Lutz groeit op tot een peinzende, gevoelige jonge man. Hij wil niet in de bloeiende zaak van zijn vader gaan werken. Hij wil studeren en zijn vader stemt daarin toe. Hij is de eerste in de famiLie die een academische opLeiding gaat volgen. Tijdens een bezoek aan Brussel in 1900-1901 ziet hij voor het eerst een processie over straat gaan. Hij gaat rooms-katholieke kerken bezoeken en begint zich te interesseren voor het katholicisme. In deze periode groeit hij steeds verder weg van het ouderlijk milieu. Van 1903-1907 studeert hij mijnbouwkunde in Delft. Omdat hij Joods is, kan hij geen lid worden van de rooms-katholieke studentenvereniging Sanctus Virgilius, maar hij mag wel alle lezingen van deze studentenvereniging bijwonen. Tijdens de lezingen ontmoet hij onder andere Jos Juten uit Bergen op Zoom, die hij later in zijn leven opnieuw in Bergen op Zoom zal tegen komen. Anton Jos L. Juten (1885-1970) herinnert zich: Löb was bescheiden en teruggetrokken en de oudere studenten gingen slechts tastenderwijze in op allerlei geloofskwesties, die van zelf ter 23 De Waterschans 1 - 2015

De Waterschans | 2015 | | pagina 23