sprake kwamen. Mijn herinnering was alleen: hoe eenvoudig, nederig en niet op de voorgrond tredend Löb zich hield"4. Lutz verlooft zich met een in Naarden op 15 februari 1879 geboren Joodse vrouw, Jansje (Jenny) van Gelder, dochter van een koosjere slager en slachter. In tegenstelling tot Lutz is zij pittig, talentvol en extrovert. Enige dagen voor hun huwelijk in 1907 gaan beiden tot het rooms-katholieke geloof over door zich te laten dopen. Op advies van de pastoor die hen doopt, houden zij hun overgang geheim voor hun familie. Zij worden cryptokatholieken. Het huwelijk Het burgerlijk huwelijk van Lutz en Jenny vindt plaats in Naarden op 31 oktober 1907. De ouders van Lutz zijn niet aanwezig, maar zij hebben wel hun toestemming voor het huwelijk gegeven. Er zijn verschillende familieleden van Jenny aanwezig. De huwelijksakte wordt mede onder tekend door Marcus Haalman, voorzanger van de Joodse Gemeente in Naarden. Onmiddellijk na de burgerlijke huwelijksvoltrekking vertrek ken Lutz en Jenny naar Den Haag, waar nog diezelfde dag tegen de avond hun huwelijk kerkelijk wordt ingezegend in de kloosterkerk van de jezuïeten. Jenny is dan al in verwachting van haar eerste kind. Jenny Enige jaren voor haar dood schrijft Jenny: "Zo leerde ik mijn aanstaande man kennen en na een poos verloofden we ons. Het was mijn ver loofde die mij aanraadde iets over godsdienst te gaan lezen. Hij vertelde me onder andere dat hij meer over het katholicisme wilde weten en dat hij er veel voor voelde. Ik moet eerlijk bekennen dat deze mededeling me erg deed schrikken. Het lokte me absoluut niet aan een andere godsdienst aan te nemen en door het spreken van mijn aanstaande man over het katholieke geloof kwam er een grote angst in mij op. Ondanks mijn tegenzin las ik toch wat mijn man me aanried, maar ik deed het in hoofdzaak om dat de man die ik liefhad, het ook deed. En later liet ik me bij een bekende pater onderrichten in het rooms-katholieke geloof. Ik leerde God kennen en ik begon in te zien dat het katholieke geloof het ware was. Ik voelde echter ontzettend de grote stap die ik zetten zou wanneer ik me liet dopen: het verlaten van mijn familie die me zo dierbaar was en mijn vele lieve Joodse vrienden en kennissen, die, dat wist ik zeker, me niet meer als één der hunnen zouden willen kennen. We werden enkele dagen voor ons huwelijk in alle stilte gedoopt. Die dag was een dag van geluk die ik nooit zal vergeten. We trouwden en ook dit ging in alle stilte. Op raad van de geestelijke die ons opleidde, leefden we beiden als cryptokatholieken en dat vond ik wel goed, ik was nogal voor het gemakkelijke en we gingen dus alleen naar de kerk als het noodza kelijk was en daarbij volkomen veilig".5 De kinderen Hoewel zowel Lutz als Jenny overtuigd rooms- katholiek zijn, hebben zij nooit hun Joodse oorsprong verloochend. Hun twee oudste zonen laten ze besnijden en dopen. Het echtpaar krijgt acht kinderen, waarvan er vijf op Sumatra geboren worden: 1) Lina Rijswijk 03-03-1908 2) George Hoensbroek 25-09-1909 3) Robert Den Haag 15-10-1910 4) Louise Sawah Loento 22-10-1911 5) Dorothea Sawah Loento 22-10-1911 6) Ernst Sawah Loento 29-10-1913 7) Hans Sawah Loento 11-10-1916 8) Paula Sawah Loento 23-12-1918 In 1911 verhuist het gezin naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar Lutz als mijnbouw- kundig ingenieur in Sawah Loento op Sumatra werkt. Om naar de koloniën te worden uitge zonden moet men de Nederlandse nationaliteit bezitten en op 29 mei 1910 wisselt Lutz dien tengevolge de Duitse nationaliteit in voor de Nederlandse. Op Sumatra kunnen Lutz en Jenny openlijk kerkdiensten bezoeken, maar tot hun verdriet is er daar geen bloeiend katholiek leven zoals in Nederland. In 1920 gaat het gezin terug naar Nederland en vestigt zich in Den Haag, waar ze zich veroorloven net zo te leven als ze dat in de tropen gewend waren. Dit leidt tot grote geldzorgen. In 1921 gaat Lutz alleen naar Spitsbergen om zich daar bezig te houden met de steenkoolwinning om op deze wijze in de geldnood van het gezin te kunnen voorzien. Het project loopt echter stuk en Lutz voegt zich weer bij zijn gezin in Den Haag. De Waterschans 1 - 2015 24

De Waterschans | 2015 | | pagina 24